BÜTÜNCÜL TIP (Birinci basmakta ve Aile Hekimliğinde Güncel Tanı-Tedavi 1-2-3 cilt ) 10 Temmuz teslim edilecektir.

Yeni Ön Sipariş BÜTÜNCÜL TIP (Birinci basmakta ve Aile Hekimliğinde Güncel Tanı-Tedavi 1-2-3 cilt ) 10 Temmuz teslim edilecektir.

                                                                                                                         Önsöz ve Teşekkür

         BÜTÜNCÜL TIP (Birinci basmakta ve Aile Hekimliğinde Güncel Tanı-Tedavi) alanında tecrübe sahibi hekimler tarafından yazılmış, aile hekimleri başta olmak üzere tüm birinci basamak hekimlerinin ihtiyaçlarına cevap vereceğini düşündüğümüz kapsamlı bir kitaptır. Bu kitabın yazılması için ilk düşünce Dr. Öğr. Üyesi Serkan TURSUN ve Uzm. Dr. Bulut DEMİREL ile fikir alışverişlerimiz sonrası ortaya çıkmıştır. Prof. Dr. Adem ÖZKARA ve Prof. Dr. Murat KEKİLLİ’nin de ekibe katılması ile ilk başta daha küçük bir kitap olarak planladığımız çalışma daha kapsamlı bir hale gelmiştir. Kitap içeriğini belirlerken aile hekimlerinin de olduğu birinci basamak hekimleri ile görüşmeler yapılıp ihtiyaçları belirlenmeye çalışılmıştır. Aile hekimleri ve diğer birinci basamak hekimleri yanında tıp öğrencilerinin de referans alabileceği ve günlük pratikte karşılaştıkları sorunların çözümünde yol gösterecek ana kaynak kitap olması hedeflenmiştir.

Bu kitabın ortaya çıkma aşamasında yoğun bir çalışma temposunda olmama ve onlara ayırmam gereken zamanın büyük kısmını kitap için harcamama rağmen bana desteğini hiç esirgemeyen sevgili eşim Özlem ÜRPEK ÇİFCİ, küçük oğlum Eray ÇİFCİ ve yürüdüğüm bu uzun, zahmetli yolu görmesine rağmen tıp fakültesini seçip bu yıl Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başlayan büyük oğlum Arda ÇİFCİ’ye minnettarım.

Kitabın planmasında ve hazırlanma aşamasında büyük emekleri olan editörlere, kısım editörlerine, her bölümde emeği olan yazarlara, bilimsel katkıları ve destekleri için özellikle teşekkür etmek istiyorum. Kitabın oluşturulması sırasında yardımlarını esirgemeyen Dr. Öğr. Üyesi Turgut KÜLTÜR, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa ÖĞDEN, Dr. Öğr. Üyesi İrfan KARAHAN, Doç. Dr. Ercan YUVANÇ, Doç. Dr. Dilek AZKUR’a, son kontrollerini yapan Stj. Dr. Aybüke YÜREKLİ ve Stj. Dr. Ömer ÖZCÖMERT’e, dizgisini yapan Sn. İbrahim YIKILMAZ’a, ayrıca katkıda bulunan, baskısını yapan, dağıtımını sağlayan, her herhangi bir aşamada katkısı olan herkese ve kitabın okuyuculara ulaşmasını sağlayan Ankara Nobel Tıp Kitabevi’ne en içten teşekkürlerimi iletiyorum.

Doç. Dr. Aydın ÇİFCİ

                                                                                                                                              Hastaya Bütüncül Yaklaşımın Önemi

Günümüzde  hastaların hekimlerden beklentisi artmaktadır. Hastalar artık hekimlerden hem kanser taraması yapmasını, hem kronik hastalıklarla baş etmesini hem de zaman ayırarak kendini dinlemesini istemektedirler. Bir ya da daha fazla karmaşık akut ya da kronik hastalığı olan kişilerin hem hastane hem de toplumdaki bakımından sorumlu olan kapsayıcı bir tıbbi disipline ihtiyaç vardır. Hastalar artık her hastalığı için ayrı bir hekime gitmek ve elde ettiği sonuçların arasında kaybolmak yerine tek bir hekim ile muhatap olup onun kendisini diğer dallara göndermesini talep etmektedir. İşte bu merkezde kilit elemanlar iç hastalıkları uzmanları ve aile hekimleridir. Her hekimin sorunun sadece bir kenarından tuttuğu ve kendisi ile ilgili alana baktığı, ancak hiç kimsenin bütüncül bakamadığı bir hastada  beklenen iyileşmenin olması mümkün değildir.

Sağlık hizmetleri de gelişen tıbbın ihtiyaçlarına  ayak uydurmak zorundadır. Sağlık harcamalarında ciddi artış, nüfus yaşlanması, kronik hastalıkların artışı, komorbid durumların çok sık görülmesi ve yönetimlerinin çok zor olması gibi nedenlerle bütüncül yaklaşıma ihtiyaç doğmuştur. Günümüzde bu sorunları yaşayan bazı ülkelerde tıpta aşırı branşlara ayrılmanın  getirdiği problemler de büyümüş ve tekrar bütüncül bir bakış açısı teşvik edilmeye başlanmıştır. Uzmanlaşma ile hekimin çalışma alanını daraltması, hasta karşısındaki başarısını arttırıyor gibi görünse de yapılan birçok araştırma,  düzenli hizmet kaynağının uzman hekim değil, birinci basamak hekimi olmasının  sağlık hizmetlerinin kalitesi ve maliyeti bakımından daha yararlı olduğunu göstermektedir. Eğitimde de her zaman söylenen “hastalık yoktur, hasta vardır” kuralı tekrar gündeme taşınmaktadır.

Birinci ve ikinci basamakta görülen sağlık sorunları,  üçüncü basamakta görülen sorunlardan çok farklı temel bazı özellikler göstermektedir.  Bu basamaklarda daha bütüncül bir tıp yaklaşımına ihtiyaç vardır.  Bunun tersine, bu düzeylerdeki tıp hizmetlerinde uzmanlaşma ile teşhis ve tedavi sürelerinde gecikmeler yaşanabilmekte, hasta açısından zaman kaybı ve çeşitli zararlar yanında sağlık hizmeti maliyetlerinin artmasına neden olabilmektedir. 

Son yıllarda tıp bilimleri çok hızlı gelişmekte ve değişik uygulama alanları bulmaktadır. Hastalarla yüz yüze çalışarak emek veren hekimler bu kadar hızla artan bilgiye ulaşmakta zorlanarak doğru bilgi kaynaklarına ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle bu kitap çok büyük bir ihtiyacı karşılayacaktır. Burada emek veren, her biri kendi konusunda çok deneyimli ve yetkin  arkadaşlarımın gayretleri çok değerlidir. Şifa bulma ümidi ile hekime gelen hastalarımıza  bedensel, ruhsal ve sosyal bir  bütün olarak bakma becerisini güncel tıbbi bilgiler  ışığında vereceğine inandığım bu kitabın hem hastalarımıza hem de onlar için bıkmadan ve usanmadan  çalışan hekimlerimize yararlı olmasını dilerim.

Prof. Dr. Kerim GÜLER

TİHUD Başkanı

 

Kitap Detay Bilgileri
ISBN9786057578556 (1.cilt) 9786057578563 (2.cilt) 9786057578570 (3.cilt)
Basım Yılı2020
Baskı sayısı1.Baskı
Sayfa Sayısı3368
Kitap DiliTürkçe
Yazar EditörBAŞ EDİTÖR VE PROJE KOORDİNATÖRÜ Doç. Dr. Aydın ÇİFCİ EDİTÖRLER Prof. Dr. Adem ÖZKARA Dr. Öğr. Üyesi Serkan TURSUN Uzm. Dr. Bulut DEMİREL Prof. Dr. Murat KEKİLLİ
Ebat (cm)19,5*27,5
YayıneviAnkara Nobel Tıp Kitapevleri

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • 1.050,00TL

Lütfen Dikkat!

Tüm siparişleriz; stok imkanlarımıza bağlı olarak mümkünse 16:00'a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün değilse en geç 3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir. Yabancı yayınlar için yurtdışı sipariş gerektiğinden temin süresi 2-3 ay arasındadır. 

Etiketler: BÜTÜNCÜL TIP (Birinci basmakta ve Aile Hekimliğinde Güncel Tanı-Tedavi 1-2-3 cilt )- 9786057578549-Aydın ÇİFCi-Serkan TURSUN-Bulut DEMİREL- Adem ÖZKARA- Murat KEKİLLİ-Aile Hekimliği-dahiliye -tıp, aile hekimleri,