Antioksidanlar ve Tayin Yöntemleri

Antioksidanlar ve Tayin Yöntemleri

ÖNSÖZ

Oksidasyon canlı ve cansız her varlık için kaçınılmaz bir olgu olup oksijenin var olduğu günden kıyamete kadar devam edecek olan bir reaksiyondur. Kar-bohidrat, yağ ve proteinlerin mitokondrilerde oksijen ile yanması sonucu CO2 ve H2O’dan başka çok sayıda serbest oksijen radikalleri de oluşmaktadır. Oksijen-den daha oksitleyici özelliğe sahip bulunan bu radikalik ajanların temizlenmesin-de çok sayıda antioksidan enzim, protein, molekül ve hormon rol oynamaktadır. Oksidasyonu durduran, azaltan ve oluşumunu engelleyen her çeşit molekül an-tioksidan olarak tanımlanır. Antioksidanlar başta doğal ve sentetik antioksidanlar olarak iki sınıfa ayrılırlar. Troloks, BHT, BHA gibi sentetik antioksidan daha çok standart antioksidanlar olarak kullanılıp, doğal antioksidanlar organizmayı oksi-dasyona karşı korurlar. Doğal antioksidanlar ise endojen ve eksojen olarak iki alt sınıfla toplanırlar. Endojen antioksidanlar organizma tarafından üretilen (en-zimler, peptitler, proteinler, vb) biyomoleküller olup, genetik yapı ile alakalıdırlar. Eksojen antioksidanlar ise diyete birlikte alınan (vitaminler, polifenoller) büyük çoğunluğunu bitkisel kaynaklı biyomoleküllerdir. Akdeniz tipi beslenme olarak bi-linen karbohidratça fakir, meyve, sebze ve omega yağ asitlerince zengin diyet en-dojen antioksidan kapasiteyi artırdığı için daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam ortaya çıkarmaktadır. Kısaca antioksidanlar bizim yaşama sebebimizdir. 

“Antioksidanlar ve Tayin Yöntemleri” adlı hazırlanan bu kitap akademik amaçlı olarak hazırlanmıştır. Kitapta son yıllarda sık kullanılan endojen ve eksojen anti-oksidanlar ve onların analiz yöntemlerini içeren bir el kitabı niteliği taşımaktadır. Türkçe bir kaynak olarak hazırlanan bu kitapta ekstraksiyon tekniklerinden anti-oksidan metotlardaki pipetlemelere kadar her çeşit ayrıntıyı bulmak mümkündür. 

Kitabın hazırlanmasında emeği geçen tüm yazarlara en kalbi duygularımla teşekkür ediyorum.

 

Prof. Dr. Sevgi KOLAYLI

Kitap Detay Bilgileri
ISBN9786057578075
Basım Yılı2018
Sayfa Sayısı250
Kitap DiliTürkçe
Yazar EditörProf. Dr. Sevgi Kolaylı, Doç. Dr. Hüseyin Şahin

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • 120,00TL

Lütfen Dikkat!

Tüm siparişleriz; stok imkanlarımıza bağlı olarak mümkünse 16:00'a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün değilse en geç 3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir. Yabancı yayınlar için yurtdışı sipariş gerektiğinden temin süresi 2-3 ay arasındadır. 

Etiketler: Antioksidanlar ve Tayin Yöntemleri, Ankara Nobel Tıp Kitabevi, Prof. Dr. Sevgi Kolaylı, Doç. Dr. Hüseyin Şahin, Antioksidanlar, Tayin Yöntemleri, beslenme kitapları, Sağlık kitapları, sağlık, tıp, tıp kitapları, İngilizce tıp kitapları, english medical books, ankara nobel tıp, izmir nobel tıp, krc başkent tıp, alisverisegel.com, yayinevinden.com, izmirnobel.com, krcbaskent.com, ankaranobel.com, nobeltipkitaplari.com, istanbulnobel.com, İstanbul Nobel Tıp Kitapları