Sağlıklı Yaşam İçin Egzersiz Egzersizin 5N-1K'SI

Sağlıklı Yaşam İçin Egzersiz Egzersizin  5N-1K'SI

Yeni teknolojilerin baş döndürücü bir hızla gelişmesi, insanların daha önce fiziksel güç sarf ederek yaptıkları çoğu işi makinelere devretmeleri ile sonuçlanmıştır. Günlük yaşamımıza da giren teknoloji gittikçe daha az hareket etmemize neden olmaktadır.

Ulaşımda kullandığımız araçlar fiziksel aktiviteyi direkt olarak azaltırken, bilgisayar, tablet, televizyon gibi araçlar da dolaylı olarak hareketsizliği teşvik etmektedir. Ne var ki, teknolojideki bu hızlı değişime insan organizması aynı hızda yanıt verememektedir. Başta kas iskelet sistemi, metabolizma ve kalp-damar sistemi olmak üzere tüm vücudumuz fiziksel inaktiviteden olumsuz etkilenmektedir. 

Fiziksel inaktivite dünya ölçeğinde “bulaşıcı olmayan hastalıkların” tabiri yerindeyse patlamasına neden olmuştur. Bul hastalıkların başlıcaları “kalp ve damar sistemi hastalıkları, obezite, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, metabolik sendrom ve kanserlerdir. Başka bir deyimle fiziksel inaktivite; yaşam süresini ve kalitesini düşüren, ülkemizde ve tüm dünyada ölüm nedenleri içinde ilk sıraları alan hastalıkları da temel nedenlerindendir.

Dünya sağlık örgütü ne göre haftanın en az beş günü 30 dakika ve üzerinde orta şiddetli egzersiz yapmıyorsak fiziksel olarak inaktif sayılıyoruz. Son on yılda ülkemizin de içinde yer aldığı Doğu Akdeniz Ülkeleri’nde fiziksel inaktivite oranı neredeyse %50 ler düzeyine yükselmiştir. Yine dünya sağlık örgütü verilerine göre ölüme yol açan küresel risk faktörleri içinde 4. Sırayı almış olan “fiziksel inaktivite” hastalığı ne yazık ki listenin zirvesini zorlamaktadır. 

Bu kitapta “Fiziksel İnaktivite” hastalığının panzehri olan egzersizi anlatmaya çalıştık. Bunu yaparken, egzersiz; “Nedir, Neden, Nasıl, Ne Zaman, Nerede Yapılmalıdır? ve kimler yapmalıdır?” sorularının yanıtlarını aradık.

Hem hareketsiz yaşamın tehlikelerini, hem de çözümü için en kolay, en ucuz ve en ulaşılabilir yöntem, hatta ilaç olan “egzersiz” in yaşamımızın doğal bir parçası olmasına katkıda bulunmak, “sağlıklı ve hareketli bir toplum” dilek ve özlemimizi siz okurlarımızla paylaşmak istedik.

                                                                            Hareketli ve esen kalınız!

                                                                            Yazarlar adına: Dr. Bülent Ülkar


Kitap Detay Bilgileri
ISBN9786059215329
Basım Yılı2017
Baskı sayısı1
Sayfa Sayısı138
Kitap DiliTürkçe
Yazar EditörProf.Dr. Bülent ÜLKAR
Ebat (cm)16*24 karton kapak renkli kuşe
YayıneviAnkara Nobel Tıp Kitabevi

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • 25,00TL

Lütfen Dikkat!

Tüm siparişleriz; stok imkanlarımıza bağlı olarak mümkünse 16:00'a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün değilse en geç 3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir. Yabancı yayınlar için yurtdışı sipariş gerektiğinden temin süresi 2-3 ay arasındadır. 

Etiketler: Sağlıklı Yaşam İçin Egzersiz Egzersizin 5N1Ksı, Ankara Nobel Tıp Kitabevi, izmir nobel tıp kitabevleri, krc başkent kitabevi, istanbul nobel kitabevleri, egzersiz kitapları, sağlıklı yaşam, Sağlıklı Yaşam İçin Egzersiz Egzersizin 5N1Ksı ankara nobel tıp, 5n1k egzersiz, sağlıklı yaşam kitapları, 9786059215329, Sağlık kitapları, sağlık, tıp, tıp kitapları, İngilizce tıp kitapları, english medical books, ankara nobel tıp, izmir nobel tıp, krc başkent tıp, alisverisegel.com, yayinevinden.com, izmirnobel.com, krcbaskent.com, ankaranobel.com, nobeltipkitaplari.com, istanbulnobel.com, İstanbul Nobel Tıp Kitapları