Kas-İskelet Sistemi Değerlendirilmesi

Kas-İskelet Sistemi Değerlendirilmesi

Kas-İskelet Sistemi Değerlendirmesi kitabı, fizik muayene tekniklerinde, hem öğretim metni hem de genel referans olarak kullanılacaktır. Bu kitap, bir fiziatrist, ortopedik cerrah ve fizyoterapistin ortak yazarlık çabalarını temsil eder ve herhangi bir uzmanlık alanının tercihlerini yansıtan profesyonel önyargılardan bağımsız olarak bilgileri açık ve öz bir biçimde sunar. Bu durumun önemi, her bir anatomik bölge anlatılırken ve değerlendirme şekillenmeye başladıkça daha çok ortaya çıkacaktır. Her bölümde, muayene sırasında en sık karşılaşılan veya dikkat çekilmek istenen anormallikler bulunmaktadır.

Kitap; omurga ve pelvis, üst ekstremite ve alt ekstremite dahil olmak üzere bölgesel anatomik kesitler halinde düzenlenmiştir. Kitap, kas-iskelet sisteminin yapılarını tanımlayan ve Kas-İskelet Sistemi Değerlendirmesi’nin temel kavramlarını ve bölümlerini tartışan iki bölümle başlamaktadır. Son bölümde ise, yürüyüş incelenmiştir.

Her ana bölüm aynı şekilde düzenlenmiştir:

• Anatomik bölgeye genel bakış

• Hastanın gözlenmesi

• Subjektif değerlendirme

• Nazik palpasyon

• Tetik noktalar (uygulanabiliyorsa)

• Aktif hareket testi

• Pasif hareket testi

• Fizyolojik hareketler

• Mobilite testi

• Dirençli test

• Nörolojik muayene

• Yansıyan ağrı paternleri

• Özel testler

• Radyolojik görüş

Fiziksel Muayene ile İlgili Temel Kavramlar başlıklı 2. Bölümde, okuyucuya inspeksiyonla başlayıp palpasyonla biten bir muayene çerçevesi kazandırılmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte, her bölümde palpasyon, gözlem ve subjektif değerlendirmeyi izler ve diğer başlıkların hepsinden önce gelir. Bu özellikle yapılmıştır. Her bir anatomik bölgeyi ve o bölgeye özel anatomik yapılarını mümkün olan en kısa sürede her bölümde tartışmak önemlidir. Bu, tekrarlamayı önleyecek, okuyucuya her bölümün başında anatomi bilgisi verecek ve okuyucunun değerlendirmenin sonraki bölümlerini okurken her yapıyı görselleştirmesini sağlayacaktır. Umuyoruz ki, bu durum anatomi bilgisini pekiştirecek ve anatomiyi fonksiyonla, fonksiyonu da değerlendirmenin bulgularıyla kaynaştıracaktır.

Her bölüm, birçoğu iki renkli orijinal çizimlerden oluşur. Bunlar, her bir değerlendirme tekniğin nasıl uygulayacağınızın net görüntülerini sağlar. Radyolojik anatomi konusunda okuyucuya yardım etmek için 32 adet X-ray ve MRI görüntüsü dahil edilmiştir. Paradigmalar ve tablolar, okuyucunun, her inceleme tekniğinin ‘nasıl’ ını ve ‘neden’ ini anlamasına yardımcı olacak ek bilgiler sağlar.

Kas-İskelet Sistemi Değerlendirmesi kitabının kılavuz ve referans olarak kullanılmasıyla, okuyucu, temel muayeneyi yapabilecek ve yaygın görülen anormallikleri ve bu anormalliklerin patolojik önemini anlayabilecektir.

Okuyucularımızın kas-iskelet sisteminin bileşenleri, yapısı ve işlevi arasındaki yakın ilişkiyi kavrama becerisini kazanacaklarını umuyoruz.

Bu anlayış daha sonra herhangi bir okuyucunun her bir hasta için doğru teşhis ve başarılı bir tedavi planı yapmasını sağlayacaktır.

Kitap Detay Bilgileri
ISBN 9786059528863
Basım Yılı 2019
Sayfa Sayısı 446
Kitap Dili Türkçe
Yazar Editör Jeffrey M. Gross, Arzu Razak Özdinçler

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • 102,00TL

Lütfen Dikkat!

Tüm siparişleriz; stok imkanlarımıza bağlı olarak mümkünse 16:00'a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün değilse en geç 3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir. Yabancı yayınlar için yurtdışı sipariş gerektiğinden temin süresi 2-3 ay arasındadır. 

Etiketler: Kas-İskelet Sistemi Değerlendirilmesi, İstanbul Tıp Kitabevleri, 97860, 59528863, Jeffrey M. GrossArzu Razak Özdinçler, Kas İskelet Sistemi, İskelet Sistemi Değerlendirilmesi, Sağlık kitapları, sağlık, tıp, tıp kitapları, İngilizce tıp kitapları, english medical books, ankara nobel tıp, izmir nobel tıp, krc başkent tıp, alisverisegel.com, yayinevinden.com, izmirnobel.com, krcbaskent.com, ankaranobel.com, nobeltipkitaplari.com, istanbulnobel.com, İstanbul Nobel Tıp Kitapları