Gastrointestinal Sistem Hastalıklarında Beslenme Tedavisi

75 TL Üzeri ve Ücretsiz Kargo
Kargo Ücreti 10.90 TL
Orjinal Ürün Garantisi
Aynı Gün Kargo Hafta içi-Cumartesi 16:00

Hafta içi ve Cumartesi günü Saat : 16:00'a kadar verilen siparişler aynı gün içinde kargoya verilir. Teknik neden ve diğer durumlarda en geç 5 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Beslenme; büyüme ve gelişmenin sağlanması, yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması için besinlerin kullanılması olarak tanımlanmakta olup; hastalıklardan korunma ve kaliteli bir yaşamın sürdürülmesi yönünden en temel koşulların başında gelmektedir.Sağlık uygulamalarının düzeltilmesi ve beslenme tedavisine önem verilmesi; önlenebilir hastalıkları, sakatlıkları ve erken ölümleri azaltmaktadır.Bu bağlamda, hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde beslenmenin önemi her geçen gün artmaktadır.

Organizmaya alınan besinler gastrointestinal sistem (GİS) yoluyla vücutta kullanılabilir formlara dönüşmektedir. Gastrointestinal sistem üst ve alt GİS olarak iki kısımda incelenir.Üst GİS ;ağız boşluğu, farenks, özofagus ve mideden oluşurken alt GİS ; ince bağrsal(duedonum, jejenum ve ileum), kalın bağırsak(çekum, kolon ve rektum) ve anüsten oluşur.Karaciğer, safra kesesi ve pankreas birlikte hepatobiliyer sistem olarak tanınmakla birlikte sindirime yardımcı organlardır.

Gastrointestinal sistemde görevli her bir organ gerek GİS'in , gerekse vücudun optimum şartlarda çalışabilmesi için önemli görevlere sahiptir.Bu nedenle GİS'de görevli organlarda ortaya çıkabilecek her bi problem vücudu olumsuz etkilemektedir.Tıbbi beslenme tedavisinin hem hastalık gelişiminin önlenmesinde, hem de hastalık geliştikten sonra hastalığın iyileşme sürecinde etkin rolü vardır.

Bu kitapta, son literatür bilgileri ışığında GİS hastalıkları hakkında teorik bilgilere ve tıbbi beslenme tedavisi uygulamalarına yer verilerek bu alanda hizmet veren sağlık çalışanlarına öneriler sunulmuştur.

Hazırlanan bu kitabın diyetisyenlere ve sağlık profesyonellerine GİS hastalıklarının tedavi sürecinde yardımcı olacağını umuyoruz. 

Yükleniyor...
0