Diyetetik ve Beslenme Vaka Çalışmaları

500 TL Üzeri ve Ücretsiz Kargo
Kargo Ücreti
75 TL
Orjinal Ürün Garantisi
Aynı Gün Kargo Hafta içi 16:00 - Cumartesi 14:00

Hafta içi 16:00 ve Cumartesi 14:00'a kadar verilen siparişler aynı gün içinde kargoya verilir.

Probleme dayalı öğrenme (PBL),sağlık hizmetlerinde giderek daha fazla tercih edilen bir öğretim yöntemi haline gelmiştir. Bununla birlikte günümüzde uygun şekilde yazılmış vaka çalışmaları eksikliği bulunmaktadır. Bu kitap, diyetetik ve beslenmeye PBL yaklaşımı getirmekte ve bu boşluğu ele almayı amaçlamaktadır. Diyetetik Uygulama El Kitabını (MDP) (5. baskı) tamamlamak için hazırlanmış olup bu kitap ile vaka çalışmaları ilişkilendirilmiştir. Vaka çalışmaları özgün olup, uzman diyetisyenlerin kendi deneyimleri ve uzmanlık bilgilerine dayanarak düzenlenmiştir. Bu kitap, birçok okuyucu düşünülerek hazırlanmıştır. Diyetetik ve beslenme bölümü olan üniversitelerdeki öğretim kadrosu şüphesiz ki bu kitabı uygun bulacak, ayrıca diğer birçok sağlık öğrencisi ve profesyoneli için de yararlı olacaktır. Vaka çalışmaları aynı zamanda, nitelikli diyetisyenlerin ve beslenme uzmanlarının devam eden mesleki gelişimlerini arttıran bir araç olmayı hedeflemektedir. Okuyucular vaka çalışmalarını bireysel veya gruplar halinde, diyetetik bölümleri dahil olmak üzere farklı ortamlarda çalışabileceklerdir.
Ayrıca diyetetik öğrencileri ve diyetisyenlerin ilgilerini çekebilecek diğer uygulama alanlarını tanımalarına da yardımcı olacaktır. Her vaka çalışması, İngiliz Diyetisyenler Derneği (BDA) tarafından 2012 yılında yayınlanan Beslenme ve Diyetetik Uygulama Sürecine (PNDP) uymaktadır. Dünyada uygulanan beslenme ve diyet modellerinde ve süreçlerinde küçük farklılıklar olsa da, vaka çalışmaları bunlarla birlikte başarıyla kullanılabilir. Ayrıca, Uluslararası Diyetetik ve Beslenme Terminolojisi (IDNT) olarak bilinen Beslenme Bakım Süreci Terminolojisi (NCPT),vaka çalışmalarının tamamında kullanıldığından tüm dünyadaki uygulayıcılar bunu yararlı bulacaktır. Her vaka çalışması, okuyucunun beslenme müdahalesine olan ihtiyacı tanımlamasını sağlayacak bir senaryo ile başlar. Bunu PNDP'nin değerlendirme adımı takip eder ve çoğu vakada ABCDE formatı kullanılarak standartlaştırılır. Analizi, müdahale, değerlendirme ve izleme adımları hakkında sorular sorulur. Bazı vaka çalışmalarında, deneyimli uygulayıcılar için daha ileri düzeyde sorular da bulunur. Her ne kadar halk sağlığı gibi alanlara göre, klinik alanlarda bu adımları tanımlamak daha kolay olsa da PNDP, tüm uygulama alanlarının merkezinde yer alır. Bu kitap, giderek daha önemli bir uygulama alanı olan halk sağlığı alanındaki gerçek vaka çalışmalarını içerir. Daha ayrıntılı olmalarına rağmen vaka çalışması ve yanıtları üzerinde dikkatle çalışarak, PNDP'nin her adımını tanımlamak mümkün olmuştur. Etik konularla ilgili sorular bazı vaka çalışmalarına dahil edilmiştir; bununla birlikte, tüm sağlık uzmanları için etik konular her zaman birinci derecede önemli olmalı ve uygulamanın merkezinde yer almalıdır.
Kitap iki bölüme ayrılmıştır. İlk olarak, bu kitapla ilgili kilit uygulama alanlarını pekiştirmek için aşağıdaki giriş bölümleriyle başlar:
• Diyet uygulamaları için model ve süreçler
• Beslenme bakım süreci terminolojisi
• Dokümantasyon/Belgelendirme ve kayıt tutma
• Değerlendirme (ABCDE değerlendirme süreci)
Bunu vaka çalışmaları ve yanıtları takip eder. Hem vaka çalışması hem de yanıtlarda referansların yinelenmesinden kaçınmak için, nerede belirtildiklerine bakılmaksızın, her bir vaka çalışmasının sonunda atıfta bulunulmuştur. Kitapta bütünlüğü sağlamak ve okuyuculara yardımcı olmak için, Diyetetik Uygulama El Kitabı'ndaki birçok bölüme yer verilmiştir. Bunlar arasında diyet referans değerleri, ağırlık ve ölçümler, diyet ile ilişkili veriler, antropometrik veriler, enerji tahmin denklemleri vb. ve klinik kimya yer alır. Aynı zamanda vaka çalışmalarının birçoğunda, konu ile ilgili Beslenmede Kanıta Dayalı bir Uygulama (PEN),uygulama sorusu ve referans bağlantısı bulunmaktadır. Avustralya, Kanada, İngiltere ve İrlanda'daki diyetisyenler, beslenme uygulamaları için, bu küresel nitelikteki kaynağı benimseyeceklerdir. Bu kitabı derlerken aldığımız keyif kadar okuyucuların da kullanırken keyif almasını umuyoruz. Son olarak, kitabın derlenmesini sağlayan çok değerli katılımcılara/yazarlara ve hakemlere teşekkür ederiz.
Judy Lawrence
Pauline Douglas
Joan Gandy
Yazarın Diğer Kitapları
Benzer Kitaplar
Yükleniyor...
0