Gastrointestinal Sistem Hastalıklarında Beslenme Tedavisi

Gastrointestinal Sistem Hastalıklarında Beslenme Tedavisi

Beslenme; büyüme ve gelişmenin sağlanması, yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması için besinlerin kullanılması olarak tanımlanmakta olup; hastalıklardan korunma ve kaliteli bir yaşamın sürdürülmesi yönünden en temel koşulların başında gelmektedir.Sağlık uygulamalarının düzeltilmesi ve beslenme tedavisine önem verilmesi; önlenebilir hastalıkları, sakatlıkları ve erken ölümleri azaltmaktadır.Bu bağlamda, hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde beslenmenin önemi her geçen gün artmaktadır.

Organizmaya alınan besinler gastrointestinal sistem (GİS) yoluyla vücutta kullanılabilir formlara dönüşmektedir. Gastrointestinal sistem üst ve alt GİS olarak iki kısımda incelenir.Üst GİS ;ağız boşluğu, farenks, özofagus ve mideden oluşurken alt GİS ; ince bağrsal(duedonum, jejenum ve ileum), kalın bağırsak(çekum, kolon ve rektum) ve anüsten oluşur.Karaciğer, safra kesesi ve pankreas birlikte hepatobiliyer sistem olarak tanınmakla birlikte sindirime yardımcı organlardır.

Gastrointestinal sistemde görevli her bir organ gerek GİS'in , gerekse vücudun optimum şartlarda çalışabilmesi için önemli görevlere sahiptir.Bu nedenle GİS'de görevli organlarda ortaya çıkabilecek her bi problem vücudu olumsuz etkilemektedir.Tıbbi beslenme tedavisinin hem hastalık gelişiminin önlenmesinde, hem de hastalık geliştikten sonra hastalığın iyileşme sürecinde etkin rolü vardır.

Bu kitapta, son literatür bilgileri ışığında GİS hastalıkları hakkında teorik bilgilere ve tıbbi beslenme tedavisi uygulamalarına yer verilerek bu alanda hizmet veren sağlık çalışanlarına öneriler sunulmuştur.

Hazırlanan bu kitabın diyetisyenlere ve sağlık profesyonellerine GİS hastalıklarının tedavi sürecinde yardımcı olacağını umuyoruz. 

Kitap Detay Bilgileri
ISBN9786059215275
Basım Yılı2019
Baskı sayısı2.baskı
Sayfa Sayısı360
Kitap DiliTürkçe
Yazar EditörDOÇ.DR. GAMZE AKBULUT
Ebat (cm)16*24 karton kapak renkli kuşe
YayıneviAnkara Nobel Tıp Kitabevi

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • 65,00TL

Lütfen Dikkat!

Tüm siparişleriz; stok imkanlarımıza bağlı olarak mümkünse 16:00'a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün değilse en geç 3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir. Yabancı yayınlar için yurtdışı sipariş gerektiğinden temin süresi 2-3 ay arasındadır. 

Etiketler: Gastrointestinal Sistem Hastalıklarında Beslenme Tedavisi, Doç.Dr. Gamze Akbulut, Ankara Nobel Tıp Kitabevi, 9786059215275, Gastrointestinal Sistem Hastalıkları, Beslenme Tedavisi, beslenme kitapları, Sağlık kitapları, sağlık, tıp, tıp kitapları, İngilizce tıp kitapları, english medical books, ankara nobel tıp, izmir nobel tıp, krc başkent tıp, alisverisegel.com, yayinevinden.com, izmirnobel.com, krcbaskent.com, ankaranobel.com, nobeltipkitaplari.com, İstanbul Nobel Tıp Kitapları