Antioksidanlar ve Tayin Yöntemleri

75 TL Üzeri ve Ücretsiz Kargo
Kargo Ücreti 8.90 TL
Orjinal Ürün Garantisi
Aynı Gün Kargo Hafta içi-Cumartesi 16:00

Hafta içi ve Cumartesi günü Saat : 16:00'a kadar verilen siparişler aynı gün içinde kargoya verilir. Teknik neden ve diğer durumlarda en geç 5 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

    Oksidasyon canlı ve cansız her varlık için kaçınılmaz bir olgu olup oksijenin var olduğu günden kıyamete kadar devam edecek olan bir reaksiyondur. Karbohidrat, yağ ve proteinlerin mitokondrilerde oksijen ile yanması sonucu CO2 ve H2O’dan başka çok sayıda serbest oksijen radikalleri de oluşmaktadır. Oksijenden daha oksitleyici özelliğe sahip bulunan bu radikalik ajanların temizlenmesinde çok sayıda antioksidan enzim, protein, molekül ve hormon rol oynamaktadır. Oksidasyonu durduran, azaltan ve oluşumunu engelleyen her çeşit molekül antioksidan olarak tanımlanır. Antioksidanlar başta doğal ve sentetik antioksidanlar olarak iki sınıfa ayrılırlar. Troloks, BHT, BHA gibi sentetik antioksidan daha çok standart antioksidanlar olarak kullanılıp, doğal antioksidanlar organizmayı oksidasyona karşı korurlar. Doğal antioksidanlar ise endojen ve eksojen olarak iki alt sınıfla toplanırlar. Endojen antioksidanlar organizma tarafından üretilen (enzimler, peptitler, proteinler, vb) biyomoleküller olup, genetik yapı ile alakalıdırlar. Eksojen antioksidanlar ise diyete birlikte alınan (vitaminler, polifenoller) büyük çoğunluğunu bitkisel kaynaklı biyomoleküllerdir. Akdeniz tipi beslenme olarak bilinen karbohidratça fakir, meyve, sebze ve omega yağ asitlerince zengin diyet endojen antioksidan kapasiteyi artırdığı için daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam ortaya çıkarmaktadır. Kısaca antioksidanlar bizim yaşama sebebimizdir. 

    “Antioksidanlar ve Tayin Yöntemleri” adlı hazırlanan bu kitap akademik amaçlı olarak hazırlanmıştır. Kitapta son yıllarda sık kullanılan endojen ve eksojen antioksidanlar ve onların analiz yöntemlerini içeren bir el kitabı niteliği taşımaktadır. Türkçe bir kaynak olarak hazırlanan bu kitapta ekstraksiyon tekniklerinden antioksidan metotlardaki pipetlemelere kadar her çeşit ayrıntıyı bulmak mümkündür. 

Yükleniyor...
0