Uygulamalı Fiziksel Tedavi Modaliteleri

600 TL Üzeri ve Ücretsiz Kargo
Kargo Ücreti
75 TL
Orjinal Ürün Garantisi
Aynı Gün Kargo Hafta içi 16:00 - Cumartesi 14:00

Hafta içi 16:00 ve Cumartesi 14:00'a kadar verilen siparişler aynı gün içinde kargoya verilir.

Fizik tedavi modaliteleri, yüzyıllardır kas iskelet sistemi sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Fizik tedavi; tek başına ya da diğer tedavi ajanlarıyla beraber kullanılabilecek, ısı, ışık, ses, elektrik akımları, egzersiz  gibi fizik ajan ve tekniklerin kullanıldığı tedavi yöntemidir. Modalite terimi son yıllarda "biyofiziksel ajanlar”  olarak değiştirilme eğilimindedir.

*** Tüm elektroterapi modaliteleri ile (biofeedback hariç) bir miktar fiziksel enerjinin biyolojik bir sisteme geçmesi söz konusudur. Bu nedenle biyofiziksel ajanlar teriminin kullanılması geniş bir kabul görebilir. "Elektroterapi”  teriminde de, ultrason, ısı, ışık, titreşim gibi diğer enerjilerle yapılan tedavileri de kapsayacak şekilde "elektro-fiziksel ajanlar” terimine doğru bir değişim gözlenmektedir.  Bu terminolojilerin zaman içinde kabul görüp görmeyeceğini, yazım dilinde kullananlar belirleyeceklerdir. 

Tedavi amaçlı kullanılan fiziksel ajanların sınıflaması, bu alanın bir diğer karmaşık kısmıdır. Bu sınıflamalar, kullanılan enerjinin fizik özelliklerine, fizyolojik etkilerine, klinik kullanım amaçlarına göre farklı farklı yapılabilmektedir. Ancak aynı ajanın farklı kullanımlarında farklı etki oluşturabilmesi (termal/ non termal gibi) ya da aynı ajanın fizik özelliğine göre başka, yarattığı fizyolojik etkiye göre bir başka guruba girebilmesi mümkündür. 

Benzer Kitaplar
Yükleniyor...
0