Pediatrik Acil Tıp Başlıca Yakınmalar ve Ayırıcı Tanı

500 TL Üzeri ve Ücretsiz Kargo
Kargo Ücreti
75 TL
Orjinal Ürün Garantisi
Aynı Gün Kargo Hafta içi 16:00 - Cumartesi 14:00

Hafta içi 16:00 ve Cumartesi 14:00'a kadar verilen siparişler aynı gün içinde kargoya verilir.

    Çokça ders kitabı ya da kaynak kitap vardır, elektronik kaynaklar her yerde bulunur ve her şey için bir uygulama (aplikasyon) vardır. Klinik uygulamaları “öğrenmeye” uğraşırken bu kitap uygun mudur?

    Mesele her zaman uygulamadır. Çoğu doktora, asistan doktorlara ve doktorlara yardım edenlere bir test yapılabilir. Bir soruya, olasılık listeleri ile hangi açıdan bakılacağını iyi bilirler ve doğru seçeneği seçerler. Eğer 4 seçenek verirseniz, doğru seçenek genelde bellidir, ya da en azından tanınabilirdir. Soru bankaları ve soru kitapları öğrenciye bu konuda yardımcı olmak için dizayn edilirler ve iyi de iş çıkarırlar.

    Ders kitapları ya da kaynak kitaplar genellikle, neredeyse tüm dünyada, organ sistemlerine göre organize edilirler ve bu bir ders kitabı yazmak için çok akılcı bir yoldur. Bu, yazarken kolaylık sağlarken, öğrenen kişiye basamak basamak verilen organ sistemi hakkında derinlemesine bilgi sahibi olma imkanı sağlar. Gastrointestinal fizyolojiyi bilmeseniz de, gastrointestinal patofizyoloji ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

    Tıp pratiği gerçekte bu kitaplarda anlatılanlar gibi değildir. Gerçekten değildir. Hastaların şikayetlerle gelir. Onların şikayetleri doğruyu seçmeniz gereken seçenek listesi değildir ve organ sistemlerinin bir bölümü de değildir. Bir şikayet bir organ sistemini ilgilendirebilir ancak sonuçta multi faktöriyel de olabilir. Örnek olarak “solunum sıkıntısı” şikayeti. Aklınız bunun kaynağının akciğerler ve havayolu ile ilgili bir sorun olduğunu düşünmek ister. Ama bu bir semptomatik anemi olabilir. Kardiyak nedenli olabilir. Metabolik asidoz olabilir. Sıvı yüklenmiş renal yetmezlik olabilir. Yabancı cisim olabilir. Travma öyküsü olmasa bile travmatik olabilir. Olur, mümkündür.

    Ancak çoğu yazılı kaynak, hastayı bir gizem olarak hastalığı da bir bilinmeyen olarak sunmaz. Şikayet kusma olduğunda bunun bir GI sorun olduğunu aklınız size baştan farz ettiriyor çünkü ya da bir zehirlenme olduğunu farz ettiriyor. Çünkü her genç madde kullanımı konusunda dürüst!. Ama biz daha iyisini biliyoruz. Bu kitap, geleneksel ders kitapları ile başucu kitapları arasındaki boşluğu doldurmaya çalışmaktadır.

    Bu kitap, organ sistemlerine göre organize edilmek yerine, sıklıklarına dayanarak acil servislerde en sık karşılaşılan başlıca pediatrik yakınmalara göre düzenlenmiştir. Her bölüm bir ana yakınmayı temsil eder. Her olgu bir bilinmeyen, tiyatral bir öykü, muayene, yardımcı testler ve Düşünmek İçin Sorular ile bir bilinmeyen olarak sunulur. Okuyucu durmalı ve bu sunulan olguyu dikkate almalı, çünkü sorular, ileri basamaklar, ikilemler gerçektir ve yazarları tarafından takip edilmiş ve bakılmış gerçek hastalara aittir. Bunu hastalığın tanısı ve yanı sıra ayırıcı tanıdaki diğer hastalıkların tartışması ve onları birinden nasıl ayırt edeceğiniz izler.

    Bu kitabı tek başına kendiniz ve bir arkadaşınızla kullanabileceğiniz gibi, ayrıca küçük eğitim gruplarında ve olgu bazlı öğrenmelerde kolaylıkla kullanabilirsiniz.

    Bu kitapta bulamayacağınız şey “stafilokoksik haşlanmış deri sendromu” ya da bir “yeni başlangıçlı diyabet” başlıklı bir bölüm. Bununla birlikte, bir döküntüde ne zaman endişeleneceğinizi, bir bebeğin nasıl canlandırılacağını, nöbet geçiren bir hastanın ne zaman laboratuar çalışmalarına ihtiyacı olacağını, ayırıcı tanınızda neler olması gerektiği ve kısaca çocuk hastalarda nasıl düşüneceğinizi öğreneceksiniz.

    Eğer gizemli olgu sunumlarından farklı başka spesifikbir hastalık okumak isterseniz, biz size bunun içinkitabın sonunda bir anahtar sunacağız; intussepsiyonile ilgili tartışma veya intrakraniyal tümör ile ilgiliokumalar gibi. Tamam bunu yapabiliriz ama hatırlayın,insan eğitimi hikayelere dayanır, nesilden nesileanlatarak ve hatırlanarak aktarılır. HikayelerdenxivÖnsöztablo ve grafiklere göre daha iyi öğrenirsiniz. Sonuçhakkında endişelenirken, bilgiyi elinizden kaçırmayacaksınızve bu olguları yazanlar da sizin de kendi yaptıklarıgibi olgularla ilgilenmenizi istiyorlar. Bu kitabıamaçlandığı şekilde kullanırsanız, daha geniş ayırıcıtanı listesine sahip olursunuz. Ayırıcı tanı listenizierken kapatmak size daha az cazip gelecektir. Fizikmuayeneyi kısa kesme ya da öyküdeki önemli sorularıatlama ihtimaliniz azalacaktır. Ve sonuçta siz buçok kolay zarar görebilir bireylere daha iyi bakan birdoktor olacaksınız. Ve bundan daha iyi ne olabilir?

Yükleniyor...
0