TIbbi Görüntüleme Yöntemleri

500 TL Üzeri ve Ücretsiz Kargo
Kargo Ücreti
75 TL
Orjinal Ürün Garantisi
Aynı Gün Kargo Hafta içi 16:00 - Cumartesi 14:00

Hafta içi 16:00 ve Cumartesi 14:00'a kadar verilen siparişler aynı gün içinde kargoya verilir.

   Alman fizikçi W. Conrad Roentgen tarafından 1895 yılında keşfedilen X-ışınları (elektromanyetik dalgalar), sanayileşen  dünyamızda her geçen yıl daha fazla yaşamımızın bir parçası haline gelmiştir. Tıbbi görüntü­leme (medical imaging), vücudun iç yapılarının (doku, organ) analizi ve müdahalesi için farklı enerji türleri ile görüntülenmesini sağlamak amacıyla kullanılan teknikler ve yapılan işlemler bütünüdür. İnsan vücudu­nun tıbbi açıdan görüntülenmesi için enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde tıbbi görüntüleme, birçok hastalığın tanı, teşhis ve tedavi yöntemi gibi aşamalarında kullanılmaktadır. Bu ünitelerin güvenli ve verimli kullanılmaları da oldukça önemlidir. Hastalıkların teşhis ve tedavisinde hastanelerin radyoloji üniteleri çok büyük öneme sahiptir.

   Tanısal radyolojinin röntgen, bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans (MR) ve ultrasonografiden (US) oluşan dört temel yöntemi vardır. Birçok ülkede radyolojinin 5. yöntemi konumundaki radyonüklid gö­rüntüleme, ülkemizde nükleer tıp adı altında ayrı bir uzmanlık dalıdır. Radyolojinin diğer kısmı ise tedavi ile ilgilidir ve girişimsel (interventional) radyoloji adını alır. Tüm bu tanı ve tedavi amaçlı kullanılan cihazların bir kısmı iyonizan radyasyon içermektedir.

   Tıbbi görüntüleme cihazları son teknolojik gelişmelerin en hızlı uyarlandığı ve hastalıkların teşhis edilme­sinde büyük katkıları olan bir cihaz grubudur. Tıbbi görüntüleme cihazlarının sayısı ve bu cihazları kullana­cak tıbbi görüntüleme teknikeri/teknisyeninin eğitimli ve donanımlı olmaları sağlık hizmetleri için oldukça önemlidir. Tıbbi görüntüleme teknikeri/teknisyeninin iyonizan radyasyon içeren tetkiklerin yapılmasında ALARA - As low as reasonably achievable - (mümkün olduğunca en az) prensibine uyması, hastanın ve sağlık çalışanının en az dozu alması esas olmak üzere radyasyondan korunma için gerekli yetkinliğe sahip olmaları gereklidir.

Yükleniyor...
0