''Teşrih-i Marazi'den'' Patolojiye Türkiye'de Patolojinin Tarihi

500 TL Üzeri ve Ücretsiz Kargo
Kargo Ücreti
75 TL
Orjinal Ürün Garantisi
Aynı Gün Kargo Hafta içi 16:00 - Cumartesi 14:00

Hafta içi 16:00 ve Cumartesi 14:00'a kadar verilen siparişler aynı gün içinde kargoya verilir.

     Modern anlamdaki patolojinin ilk temsilcisi Hamdi Suat Aknar ve 1933 reformu ile ülkemize gelen Philipp Schwartz ile Siegfried Oberndorfer’in her biri birer kitap olabilecek yaşamlarında, dönemin dünyası ve Türkiye’nin zorlu koşullarını da anlamak mümkün olacaktır.
   Hamdi Suat’ın ve Üniversite Reformunun en önemli figürlerinden Philipp Schwartz’ın tıbbımıza katkılarının ayrıntılarını göreceksiniz.
   Kurulan ilk merkezler ve yetişen ilk patologların ayrıntılı biyografilerinde patolojinin evrimini izleyeceksiniz. Patolojinin üç büyük ilden sonra Anadolu’ya yayılmasını ve bu süreçteki tüm isimleri göreceksiniz. Patoloji biliminin günümüzdeki önemli konumuna gelişi, 1966’da başlayan örgütlenme süreci, kongre ve toplantılar, dergiler ve uluslararası ilişkilerin bugünlere nasıl ulaştığı da özetlenmektedir.
   Bu kitap, öncelikle kuruluş sürecinde yer alan meslek büyüklerinin, tarihin tozlu sayfalarında kaybolmayıp ölümsüzleşmesini amaçlamıştır. Tıbbın ve patolojinin çok daha zor dönemleri, kişilerin biyografileri üzerinden anlatılmaya çalışılmıştır. Bahse konu zorlu yaşamları, günümüz dünyasında mesleğini icra etmeye çalışanlar için önemli dersler içermektedir.

 

Benzer Kitaplar
Yükleniyor...
0