Tiroid Sitopatolojisi Raporlamasında Bethesda Sistemi

75 TL Üzeri ve Ücretsiz Kargo
Kargo Ücreti 10.90 TL
Orjinal Ürün Garantisi
Aynı Gün Kargo Hafta içi-Cumartesi 16:00

Hafta içi ve Cumartesi günü Saat : 16:00'a kadar verilen siparişler aynı gün içinde kargoya verilir. Teknik neden ve diğer durumlarda en geç 5 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

    Bu atlas National Cancer Institute’ün (NCI) ev sahipliğini yaptığı ve Dr. Andrea Abati’nin organize ettiği ‘NCI Tiroid İnce İğne Aspirasyonu (İİA) Konferansı’nın ürünüdür. Bu konferansın hazırlıkları 18 ay öncesinden bir yürütücü kurulunun atanması ve bu amaca özel sürekli bir web sitesinin kurulması ile başladı. Toplantı 22 ve 23 Ekim 2007 tarihlerinde Bethesda, Maryland’de, Susan J. Mandel ve Edmund S. Cibas’ın moderatörlüğünde yapıldı. Toplantıda terminoloji ve morfolojik kriterler ile ilgili tartışmalar ve sonuçlar Baloch ve ark.’ın (1,2) yayınlarında özetlendi ve bu atlasın iskeletini meydana getirdi.

    Atlas “Nondiagnostik”, “Benign”, “Folliküler Neoplazi/Folliküler Neoplazi Şüphesi”, “Malignite Şüphesi” ve “Malign” genel kategorileri halinde düzenlenmiştir ve bu kategorilere ait Baloch ve ark. tarafından ortaya konulan tanımları ile morfolojik kriterleri içermektedir. Konferans katılımcılarının çoğunluğu bu atlasa da eklenen “önemi belirsiz atipi” kategorisinde hemfikir olmuştur (Bölüm 4)

    Sitopatologların tiroid İİA yorumlarını ilgili klinisyene açık, net ve klinik olarak yararlı terminoloji ile iletmesi çok önemlidir. Biz burada kulanılan terminolojinin laboratuarların hizmet verdikleri kliniklerin ve hastaların gereksinimlerine göre modifiye edilebilecek esnek bir yapıya sahip olduğunu düşünüyoruz. Tarihsel olarak tiroid İİA terminolojisi laboratuarlar arasında değişkenlik göstermiş ve bazen karışıklığa yol açarak birden fazla kurumun veri paylaşımını olumsuz etkilemiştir.

Yükleniyor...
0