Sığırlarda Sürü Sağlığı ve Yönetimi

75 TL Üzeri ve Ücretsiz Kargo
Kargo Ücreti 10.90 TL
Orjinal Ürün Garantisi
Aynı Gün Kargo Hafta içi-Cumartesi 16:00

Hafta içi ve Cumartesi günü Saat : 16:00'a kadar verilen siparişler aynı gün içinde kargoya verilir. Teknik neden ve diğer durumlarda en geç 5 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

     İnsanların beslenmesinde hayvansal proteinlerin önemi çok büyüktür. Hayvansal proteinlerin de en önemli kaynağı kırmızı et ve ürünleri ile süt ve süt ürünleridir. Gerek kırmızı etin ve gerekse sütün başlıca elde edildiği hayvan türü sığırlardır. Ülkemizde kırmızı etin yaklaşık %88’i ve sütün %92’si sığırlardan sağlanmaktadır. İnsanların beslenmesinde bu kadar önemli bir role sahip sığırlar, ülkemizde de önemli bir sektör oluşturmaktadır.
Sürü sağlığı ve yönetiminin öneminin artması dolayısıyla sığırcılık alanında çalışan meslektaşlarımıza yararlı olmak düşüncesiyle ilk olarak 2015 yılında basılan bu kitap, sahadan ilgi görmüş ve tekrar yazılmasına gereksinim olmuştur. Kitabın 2.baskısında yeni bir yazar eklenmesi ile birlikte bazı yeni konular ele alınmış, bütünüyle genişletilerek ve yenilenerek tekrar hazırlanmıştır. 
Yükleniyor...
0