Güncel Farmakoloji Fizyoloji Temelinde Hasta Odaklı Yaklaşım

500 TL Üzeri ve Ücretsiz Kargo
Kargo Ücreti
75 TL
Orjinal Ürün Garantisi
Aynı Gün Kargo Hafta içi 16:00 - Cumartesi 14:00

Hafta içi 16:00 ve Cumartesi 14:00'a kadar verilen siparişler aynı gün içinde kargoya verilir.

Kitap, ilaç kullanımının doğru ve güvenilir -yani akılcı- olmasını sağlamada önemli bir kaynak olmak üzere tasarlanmıştır. Bu kitapta birbirinden değerli 77 bölüm yazarı büyük bir motivasyonla görev aldı. Kitabın ileriki yıllarda güncellemelerini ve böylece uzun yıllar devamlılığını sağlamak amacıyla, deneyimli bölüm yazarları arasına genç araştırıcıları da dahil ederek dinamizmi ateşlemek bilinçli olarak planlandı.

Tıp ve farmakolojide yeni gereksinimler, bu gereksinimlere yönelik buluşlar ve klinik araştırmalarla birlikte ilaçlarla ilgili bilgiler dinamik bir süreçle artmakta ve değişmektedir. İlaç hatalarının insidansı hâlâ yüksektir ve beraberinde ölüme ya da artan sağlık maliyetlerine yol açmaktadır. İlaçla ilgili problemlerin önlenmesi ve azaltılması için, lisans eğitiminde akılcı ilaç kullanımı becerisinin edinilmesine önem verilmesi, sağlık çalışanlarının ilaçlarla ilgili eğitimlerinin lisans sonrasında da sürdürülmesi ve meslek içi eğitimlerle güncellenmesi önem arz etmektedir. Diğer yandan çok kompleks olan farmakoloji bilgilerinin kavranabilmesi ve ilaçların geliştirilirken hedef olan fizyolojik/ patolojik mekanizmaların anlaşılması, prototip ilaçların etki, istenmeyen etki ve etkileşimlerinin bir kısmının öngörülmesinde katkıda bulunacaktır. Bu nedenle, diğer farmakoloji kitaplarından farklı olarak, hasta odaklı yaklaşıma yönelik gerçek olgu örneklerine ve her bölüm başında gerekli olan özet fizyoloji bilgisine yer verilmiştir.

Mevcut ilaçlarla ilgili güncel mekanizmalara, endikasyonlara ve advers ilaç reaksiyonlarına da ve yeni ilaçlara da (örn. antikanser, antiviral ilaçlar ve SARS -CoV-2 aşıları gibi) yer verilmiştir. Böylelikle güncel ve yararlı bilgiler açık ve akıcı bir şekilde sunulmuştur.

·Bölümler vücut sistemlerine göre ayrılmış, temel konular ve özel durumlarda akılcı ilaç kullanımı ile ilgili bölümlere yer verilmiştir.

·Her bölüme konuyla ilgili fizyoloji bakışı ile başlanmış ve ilaç etki mekanizmalarıyla ilgili fizyolojik kavramlar tanımlanmıştır.

·Ardından ilaç gruplarıyla ilgili temel farmakolojik bilgiler: endikasyonları, dozları, etki mekanizmaları, farmakokinetik özellikleri, kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken durumlar, advers ilaç reaksiyonları, klinik anlamlılığı olan ilaç-ilaç ve/veya besin-ilaç etkileşimleri, kullanım sırasında izlenmesi gereken parametrelere yer verilmiştir.

·Her bölümün sonunda yer verilmiş olan olgu örnekleri; bölümde sunulan teorik bilgilerin kullanılarak akılcı ilaç uygulama becerilerini geliştirmeye yönelik olarak tasarlanmıştır.

Yazarın Diğer Kitapları
Benzer Kitaplar
Yükleniyor...
0