Eczacıların Sorumlulukları ve Disiplin Suçları

Eczacıların Sorumlulukları ve Disiplin Suçları

Günümüzde, küreselleşme sonucu sağlık hizmetlerine erişim, sağlık olanaklarından yararlanmadaki eşitsizlikler gerek ülkemizde, gerekse dünyada yaygın sağlık sorunları derinleştirmekte, ilaç ve sağlık alanını serbest pazar ekonomisine göre düzenleyen neoliberal sağlık politikalarının insan ve toplum üzerindeki baskısı, her geçen gün artmaktadır.

Giderek artan teknoloji kullanımıyla birlikte, eczacılık mesleğine dış faktörler tarafından yapılan ve eczacıların mesleki haklarının engellenmesi veya gaspına yönelik haksız rekabet yaratan ; aktarlar, marketler, internet satıcıları vb. gibi kesimlerden gelen müdahaleler, eczacıların hastalarla olduğu gibi Sosyal Güvenlik Kurumu,  Sağlık Müdürlükleri, meslektaşları, hekimler ve diğer sağlık çalışanları, Türk Eczacıları Birliği ve Bölge Eczacı Odaları ile olan ilişkilerini de bozmakta, pek çok etik, deontolojik ve hukuki sorunları da beraberinde getirmektedir.

Sağlık sistmei içinde halka en yakın 1. Basamak sağlık hizmeti sunucuları olan serbest eczaneler ve eczacılık sistemi üzerinde uygulanan politikalar; Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yersiz olarak artırılan baskı ve denetlemelr, buna karşın, ilaç fiyatlarındaki indirimler, düşen eczacı kar hadleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu, Sağlık Uygulama Tebliği(SUT) ve Bütçe Uygulama Talimatı (BUT) gibi geri ödeme sistemlerinin yol açtığı neoliberal sağlık sistemi politikaları sonucu ; eczaneler arası deontolojiye aykırı rekabetin boyutları giderek derinleşmiş, değişen uygulamalara paralel olarak yeni deontolojik, etik ve hukuki sorunlar ortaya çıkmaya başlamıştır.


Kitap Detay Bilgileri
ISBN9786057578440
Basım Yılı2019
Baskı sayısı1
Sayfa Sayısı172
Kitap DiliTürkçe
Yazar EditörBülent Kıran
Ebat (cm)16*24 karton kapak 1. hamur
YayıneviAnkara Nobel Tıp Kitabevi

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • 55,00TL

Lütfen Dikkat!

Tüm siparişleriz; stok imkanlarımıza bağlı olarak mümkünse 16:00'a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün değilse en geç 3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir. Yabancı yayınlar için yurtdışı sipariş gerektiğinden temin süresi 2-3 ay arasındadır. 

Etiketler: Eczacıların Sorumlulukları ve Disiplin Suçları, ankara nobel tıp kitabevleri, izmir nobel tıp kitabevleri, krc başkent tıp kitabevleri, istanbul nobel kitabevleri, eczacılık kitapları, 9786057578440