BAĞIMLILIK - Uyuşturucu ve Sokak İlaçları

500 TL Üzeri ve Ücretsiz Kargo
Kargo Ücreti
75 TL
Orjinal Ürün Garantisi
Aynı Gün Kargo Hafta içi 16:00 - Cumartesi 14:00

Hafta içi 16:00 ve Cumartesi 14:00'a kadar verilen siparişler aynı gün içinde kargoya verilir.

·Bu kitapta; bağımlılık, uyuşturucu ve sokak ilaçları hakkında farkındalık oluşturmak için temel bilgiler ve görsellere yer verilmiştir.

·Sağlık profesyonellerine olduğu kadar kullanılan sade dil nedeniyle halk tarafından da kolay anlaşılabilecek şekilde hazırlanmıştır.

 

ÖNSÖZ

Uyuşturucu ve benzeri özelliğe sahip birçok madde vardır. Uyuşturucu maddeler kokain, esrar, ekstazi, eroin, bonzai, kötüye kullanılan ilaçlar (ketamin vb.), amfetaminler, metamfetaminler ve yeni birçok psikoaktif maddeyi içerir. Madde bağımlılığı, hastalıklarda artmaya, sağlık hizmet harcamalarında artışa ve ölüme neden olur. Bu kitap az bilinen, tehlikeli aciller grubundan sokak ilaçları ve uyuşturucular ile ilgili farkındalık oluşturmak için yazılmıştır. Söylenecek çok şey var... GENÇLERİMİZ BİZİM İÇİN KIYMETLİ! Tüm dünyanın ve gençliğin belası uyuşturucu ve sokak ilaçları ile ilgili heyecanla beklediğimiz BAĞIMLILIK KİTABI çıkmak için son günlerini sayıyor. Az bilinen, tehlikeli aciller grubundan sokak ilaçları ve uyuşturucular ile ilgili SAĞLIK ÇALIŞANLARINA, EĞİTİCİLERE, AİLELERE ve bağımlılara yönelik farkındalık oluşturmak için bu kitap yazılmıştır. Niçin BUKALEMUN? Bukalemun renkten renge girer, doğada hızla kamufle olma yeteneğine sahiptir. Uyuşturucular ve özelinde sokak ilaçları da bukalemuna benzer; semptomlarını, fiziksel özelliklerini tanımak ve adını koymak zordur. Uyuşturucu maddeler de bukalemun gibi birçok durumu taklit eden bugular verir. Sağlık profesyonellerini bile zorlayan bu maddeleri ailelerinn tanımaları ve önlem almaları da sorunludur. Bu nedenle sokak ilaçları tanımı gibi uyuşturucu maddelere ‘’bukalemun benzeri’’ tanımı verilerek bu kitap yazılmıştır. Kitap sağlık çalışanlarına yönelik olduğu kadar kullanılan sade dil nedeniyle halk tarafından da kolay anlaşılabilecek şekilde hazırlanmıştır.

 

GENÇLİĞİMİZE VE GELECEĞİMİZE SALDIRAN BU İLLET İLE MÜCADELE TÜM BİREYLERİN MİLLİ GÖREVİDİR.

‘’Uyuşturucu üreticileri maddeleri gizleyebilmek için kılıktan kılığa, renkten renge giren bukalemun gibi uyuşturucuyu saklayarak piyasaya sürmektedirler.’’

 

Sadece Türkiye değil; Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminde kabul edilen bağımlılıkla ilgili hedeflere ulaşmak konusunda ortak bildiri yayınlamışlardır. Bağımlılık tüm dünyanın en önemli sağlık ve sosyal sorunlarından biri olmaya devam etmektedir. Uyuşturucu üretimi ve ticareti, etkilenen ülkelerdeki vatandaşların yaşam kalitelerine büyük zarar vermektedir. Ülkeler; uyuşturucu kulanımından kaynaklanan sorunları önlemeye ve tedavi yöntemlerini geliştirmeye odaklanmalıdır. Uyuşturucu birçok tehlikeli bulaşıcı hastalığın (Hepatit C vb.) yayılmasında sebeplerden birisidir. Kitabımızda genel olarak sentetik yeni nesil uyuşturucu maddeler ‘’bonzai’’ ve diğer sentetik kannabinoidler, güncel uyuşturucu raporlarından önemli bilgiler, hastaların acil servise başvuru nedenleri, maddelerin etkileri ve tedavi rehabilitasyon yaklaşımları anlatılmaktadır. Toplumun ve geleceğimizin teminatı çocuklarımızı korumak ve aydınlatmak için bu kitap yazılmıştır. Daha güzel sağlıklı ve mutlu yarınlar dilerim.

Kitabın yazılması sırasında her türlü desteğini esirgemeyen kıymetli eşime ve çocuklarıma teşekkür ederim.

Unutmayalım!‘’İrade bağımlılığın en kesin tedavisidir.’’

Doç. Dr. İsmail Altıntop

Benzer Kitaplar
Yükleniyor...
0