Acil Tıp Pratiğinde Klinik Toksikoloji

150 TL Üzeri ve Ücretsiz Kargo
Kargo Ücreti 15 TL
Orjinal Ürün Garantisi
Aynı Gün Kargo Hafta içi-Cumartesi 16:00

Hafta içi ve Cumartesi günü Saat : 16:00'a kadar verilen siparişler aynı gün içinde kargoya verilir. Teknik neden ve diğer durumlarda en geç 5 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

     Acil Tıp eğitimi özellikle Toksikoloji alanını kapsayan pek çok sorun ile ilgilenmektedir. Zehirlenme olguları çok değişik bulgu ve belirtilerle acil servislere başvurmaktadır. Bu olgulardan her zaman toksik etkenin ne olduğuna dair güvenilir bilgiler alınamamakta­dır. Doğru tanıyı koyabilmek ve uygun müdahaleyi yapabilmek için multidisipliner bir yaklaşım gereklidir. Akut ya da kronik zehirlenmelerin tespit ve tedavisinde ilk değerlen­dirmeyi yapan, sonrasında uygun takip, yaklaşım,yönlendirme ve iletişimi sağlayan Acil Tıp Hekimlerine büyük sorumluluklar düşmektedir. Zehirlenme olgularında, uygun ve etkin yaklaşımla doğru tedavi için; Zehir Danışma Merkezleri, 112 Sağlık Birimleri, Acil Servis Hekimleri ve sağlık personeli, Biyokimya ve Toksikoloji laboratuvar uzmanları, Tıbbi Görüntüleme, Yoğun bakım ve Adli Toksikoloji gibi pek çok birimin multidisipliner bir yaklaşımla dayanışması gerekmektedir.

     Klinik toksikoloji, ilaçlar ve ilaç dışı diğer kimyasal maddelerle ortaya çıkan zehirlen­me durumlarının tanı ve tedavisi ile ilgilenen toksikoloji alt dalıdır. Klinik Toksikolojinin dünyada, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) çok sayıda örnekleri bulun­maktadır. ABD’de Klinik Toksikoloji Yan Dal Uzmanlığı Tıpta Uzmanlık Eğitimi Akre­ditasyon Kurulu (Accredition Council for Graduate Medical Education) tarafından 1998 yılında resmi olarak kabul edilmiş ve o tarihten bu yana resmi olarak Klinik Toksikoloji yan dal uzmanlığı verilmektedir. Avrupa’da da Farmakoloji Anabilim Dalları içinde, Ze­hir Danışma Merkezleriyle birlikte çalışan, Klinik Farmakoloji ile birlikte ya da ayrı olarak Klinik Toksikoloji” bölümleri yer almaktadır.

Yazarın Diğer Kitapları
Benzer Kitaplar
Yükleniyor...
0