Tıbbı Etik ve Meslek Tarihi Ders Kitabı

75 TL Üzeri ve Ücretsiz Kargo
Kargo Ücreti 10.90 TL
Orjinal Ürün Garantisi
Aynı Gün Kargo Hafta içi-Cumartesi 16:00

Hafta içi ve Cumartesi günü Saat : 16:00'a kadar verilen siparişler aynı gün içinde kargoya verilir. Teknik neden ve diğer durumlarda en geç 5 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

     Tıp insanlık tarihi ile yaşıttır.Çünkü insanoğlunun dünyada var olduğu ilk günden bugüne insanlar ağrı ve acılarını dindirmek, hastalıklarını önlemek ve daha uzun ömürlü olmak için çaba göstermişlerdir.Bugünkü modern tıbba ulaşabilmek için tarih boyunca çeşitli hekimlik uygulamalarında bulunmuşlardır.Ancak bugünkü anlamda modern tıbbın doğuşunu 19. yüzyılda sağlayabilmişlerdir.

     Tıp, tarih süreci içinde yer ve zamana göre değişen farklı değerlendirmelerle uygulanmış, hekimlik yaklaşımı ve sorumluluğu da buna göre şekillenmiştir.Çünkü insanların hastalanınca ağrı ve acılarını giderme, sakatlıklarını düzeltme yaklaşımlarını modern tıbbın doğuşuna kadar içgüdüsel, ampirik, büyüsel,dinsel etkilerle olmuştur.

     Günümüz modern insanı için, geçmişte olup bitenler bir tarih konusudur.Ancak tıptaki tarihsel bilgi ve teknikler tarihin derinliklerinde kalmış ve kesin çizgilerle birbirinden ayrılmış süreçler değildir.Çünkü tıbbi bilgilerin evrimi birbirini ortadan kaldıran değil, birbirine eklenen dönüşümler şeklinde gerçekleşmiştir.Bugünkü modern tıp, bu dönüşümlerin bir ürünüdür.Bu nedenle bundan sonra tıptaki dönüşümleri ve gelişmeleri sağlayacak olan günümüz sağlık çalışanı adaylarının 'tıbbi deontolojiyi(ya da etiği) ve tıp tarihini' bilme zorunluluğu  vardır.Zira bir önceki gelişmeleri bilmeden bir sonraki gelişim ve değişimleri sağlamak mümkün değildir.

Yazarın Diğer Kitapları
Yükleniyor...
0