Diş Hekimliğinde Sistemik Acil Durumlar

500 TL Üzeri ve Ücretsiz Kargo
Kargo Ücreti
75 TL
Orjinal Ürün Garantisi
Aynı Gün Kargo Hafta içi 16:00 - Cumartesi 14:00

Hafta içi 16:00 ve Cumartesi 14:00'a kadar verilen siparişler aynı gün içinde kargoya verilir.

    Biz bu kitapta, diş hekiminin sunacağı sağlık hizmetleri sırasında sistemik acil durumlara ihtiyaç duyacağı ve cevap aradığı sorulara yanıt bulabileceği bilgilere ve genel hatlarıyla klinik acil durumlardaki semptom ve bulgulara yer vermek suretiyle, hayati acil durumlarda diş hekiminin uygulayacağı ilk yarım ve acil tedaviler ile komplikasyonlardan kaçınması için önceden alacağı önlemlerin sunulmasını amaçladık.

   Kitabın birinci bölümünde öncelikle, sistemik acil durumlar ve komplikasyonlardan kaçınmada “önlenimin” önemini vurgulayarak, komplikasyonların tedavisinde ilk ve en önemli basamağı, “önlenimin”  oluşturduğunu belirtmeye çalıştık. Bu bölümde önemi nedeniyle ayrıca, iyi bir preanestetik değerlendirme, fizik muayene, hasta hazırlığı ve incelenmesi ile hastanın değerlendirilmesinde; vital parametreler ve takibi, hastanın monitörizasyonu, laboratuvar tetkikleri ve yorumlanması gibi bazı temel tıbbi kavramlara yer verildi. Kitapta yine önemi nedeniyle, hemoraji ve şok, diş hekimliğinde acil durum protokolü ve sistemik acil durumlarda kullanılan ilaçlar, ameliyat anı ve sonrası karşılaşılan komplikasyonlar üzerinde de durulmuştur.

    Diğer yandan; bu kitap içeriğindeki önemli bilgilerin okuyucunun dikkatini çekmesi ve kolay anlaşılacak şekilde göze hitap etmesini sağlamak amacıyla, sözcükler veya cümleler siyah olarak yazılmış, hastalıkların semptom ve bulguları ile tedavi şekilleri, imleçler veya rakamlar ile belirlenip, alt alta sıralanarak sunulmuştur..

    Konuların içeriği ve bilgi akışında, Ağız, Çene ve Yüz Cerrahisi uygulamalarımızdaki birikimlerimiz ışığında, her kademedeki meslektaşlarımızın sistemik hastalıklar ve acil durumlarda gereksinim duyacakları bilgiler ile çeşitli klinik durumlarda diş hekiminin yaklaşımı ve hastalarına sunacağı acil tedaviler esas alınmıştır.

    Bu bağlamda, diş hekimliğinin dâhiliyesi diyebileceğimiz ve temel tıbbi misyonu destekleyici bilgilerin yer aldığı “Diş Hekimliğinde Sistemik Acil Durumlar” kitabının, diş hekimliği öğrenci eri, diş hekimliğinde uzmanlık eğitimi gören her daldaki diş hekimliği asistanlarına, diş hekimlerine ve özellikle ağız ve çene cerrahisi alanında uzmanlık eğitimi almakta olan asistanlar ile yataklı servis takibi yapan her kademedeki akademisyen meslektaşlarımıza iyi bir rehber olacağını umuyorum.

    Prof. Dr. Behçet Erol, Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı

Benzer Kitaplar
Yükleniyor...
0