Klinik Oftalmoloji Renkli Atlas ve Genel Bakış - ÜVEİT

500 TL Üzeri ve Ücretsiz Kargo
Kargo Ücreti
75 TL
Orjinal Ürün Garantisi
Aynı Gün Kargo Hafta içi 16:00 - Cumartesi 14:00

Hafta içi 16:00 ve Cumartesi 14:00'a kadar verilen siparişler aynı gün içinde kargoya verilir.

Atlas/genel bakış kavramının güzelliği, tanımlayıcı fotoğrafların ve konuya özet bir yaklaşımın güçlü birleşimidir. Oftal­moloji, klinik fotoğraflarla harika bir şekilde açıklanmaya elverişli olan tümüyle görsel bir disiplindir.

·Bu serideki yedi oftalmik alt uzmanlık alanında -Kornea, Retina, Glokom, Oküloplastik, Nöro-oftalmoloji, Üveit ve Pediatrik- farklı görseller kullanılmıştır.

·Serinin amacı, öğrenciler, asistanlar ve tüm doktorlar için oftalmolojinin ana alanlarına güncel bir klinik genel bakış sağlamaktır.

·Çok sayıda ve yüksek kalitede bol ve öz fotoğraflar içerir.

 

ÖNSÖZ

Wills Göz Hastanesi’nin Retina Servisi’nde yaptığımız çalışmaların çoğu geleneksel vitreoretinal hastalıklarla ilgili olsa da, en çok tartışmayı oluşturan olgular üveit olgularıdır. Üveit olguları bizi bir dizi nedenden dolayı meşgul eder: görünümleri ilginçtir, ayırıcı tanı sıklıkla birçok farklı hastalığı kapsar ve çoğu zaman, bize göz uzmanı olmanın yanı sıra hekim olduğumuzu hatırlatan bir dizi göz dışı belirtisi vardır. Ancak bu hastalıkları ilginç kılan aynı şeyler, üveit vakalarının yönetilmesini de zorlaştırabilir. Bu kitap, genel oftalmologlar, oftalmoloji asistanları ve ilgili konularla uğraşan hekimlere tüm oküler enflamatuar hastalıkları kapsayan tek ciltlik, kolay erişilebilir bir kaynak sağlamayı amaçlamaktadır. Bu alanda güncel ve doğru derleme arayan uzmanlar için de yardımcı olacaktır. İlk iki bölüm, immün yanıta ve ayırıcı tanıyı daraltmaya yardımcı olacak bir anlayış olan üveitin anatomik sınıflandırmasına genel bir bakış sağlar. Sonraki bölümler hem yaygın görülen hem de çok yaygın olmayan, ancak yine de klinikte karşılaşılması olası önemli hastalıkları kapsamaktadır. Bu konular, ağırlıklı olarak, ana anatomik lokalizasyonları temel alınarak alt bölümlere ayrılmıştır. Son bölüm, bu hastalara tedavi yaklaşımının genel bir değerlendirmesidir. Bu yeni baskının, birkaç benzersiz özelliği nedeniyle meşgul klinisyen için başucu kitabı olmasını ümit ediyoruz. Tüm bölümler bir hastalık ve tedaviye ilişkin kapsamlı, güncel bir tartışma sunsa da, bunu az ve öz bir şekilde ortaya koymaktadır. Uluslararası uzmanların arşivlerinden derlenen çok sayıda yüksek kaliteli görüntü dahil edilmiştir. Bu fotoğraflar sadece göz bulgularını değil, aynı zamanda mümkün olan durumlarda hastalıkların sistemik görünümlerini de içermektedir. Son olarak, tüm dünyaya dağılan editörler ve yazarlar, bu atlasa gerçekten küresel bir bakış açısı kazandıran uzmanlardır. Sunir J. Garg

 

ÇEVİRİ EDİTÖRLERİ ÖNSÖZ

Üveit başlığı, değişik klinik görünüm ve seyri olan çok çeşitli hastalıkları kapsar. Farklı üveit tipleri arasında ayırıcı tanı yapabilmek için; iyi bir anamnez, klinik paternin tanınması ve sınıflandırma çok önemlidir. Bazı spesifik üveit antitelerine, sadece klinik muayene bulguları ile dahi tanı konabilir. Göz kliniklerinde yaygın olarak kullanılan görüntüleme yöntemleri de tanı ve ayırıcı tanıda faydalı bilgiler sağlar. Etiyolojide sistemik hastalık ilişkisi düşünüldüğünde ise hastaya özel yaklaşımla belirlenecek laboratuvar testleri ve konsültasyonlar istenmelidir. Bu kitap üveit konusunu detaylı ve sistematik biçimde öğrenmek isteyen meslektaşlarımızın temelde ihtiyaç duyacağı tüm bilgileri kapsamaktadır. Konular, hastalıkların tanımı, epidemiyoloji, etiyoloji, belirtiler, bulgular, tanısal değerlendirme, ayırıcı tanı ve tedavi başlıkları altında kapsamlı şekilde incelenirken, aynı zamanda bir bakışta görülebilecek ve akılda kalabilecek şekilde maddeler halinde düzenlenmiştir. Ayrıca, üveitlerin tanısında vazgeçilmez olan klinik paternin tanınmasına yardımcı olmak için, her konuyla ilgili yüksek kaliteli fotoğraflara yer verilmiştir. Bu nedenle tecrübeli meslektaşlarımız için de her zaman ellerinin altında bulunacak pratik bir atlas ve bilgi kaynağı olacaktır. Kitap çeviri ekibinde yer alarak titizlikle bu eserin Türkçeye kazandırılmasına katkı sağlayan meslektaşlarımıza emekleri ve yapıcı işbirlikleri için teşekkürü borç biliyoruz. Kitabın basımını üstlenen Ema Tıp Kitabevi Yayıncılık Tic. Ltd. Şti.’ne, basım aşamasında dizgiden sayfa tasarımına, kapak tasarımından redaksiyona, katkı sağlayan tüm ekibe, değerli katkıları için teşekkür ediyoruz. Wills Eye Hospital, Klinik Oftalmoloji, Renkli Atlas ve Genel Bakış, Üveit kitabının oftalmoloji alanında eğitim gören her kıdemden asistanlara ve eğitimini tamamlamış ancak halen kendini geliştiren uzman göz hekimlerine faydalı olmasını diliyoruz.

Huban Atilla

F. Nilüfer Yalçındağ

Yükleniyor...
0