Veteriner Hekimlikte 5 Dakikada Konsültasyon Köpek ve Kedi

Veteriner Hekimlikte 5 Dakikada Konsültasyon Köpek ve Kedi

Veteriner Hekimlikte 5 Dakikada Konsültasyon Köpek ve Kedi

Önsöz

İlk baskısının yayımlandığı 1997 yılından itibaren tüm dünyada veteriner hekimlerin ve veteriner fakültesi öğrencilerinin vazgeçilmez başvuru kaynakları arasında yerini almış olan “5 Dakikada Konsültasyon – Köpek ve Kedi” kitabının bütünüyle güncellenmiş ve genişletilmiş altıncı baskısını sizlere Türkçe olarak sunabilmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Veteriner hekimliği mesleğinin sınırsız görev ve sorumluluk alanı içinde önemli bir yer tutan klinisyen veteriner hekimlik, tüm dünyada üretilen nitelikli bilgi ve buna paralel olarak gelişen teknoloji ile birlikte farklı nitelikler kazandı. Veteriner fakültelerinde halihazırda sürdürülen 5 yıllık eğitimin sonunda alınan veteriner hekim diplomasının uzun bir meslek hayatı için tek başına yeterli olmadığı, artık tüm meslektaşlarımızın hemfikir olduğu bir gerçek haline dönüştü. Nitekim, yıldan yıla sayıları artan, “yaşam boyu öğrenim” esaslı mezuniyet sonrası eğitimler, kongreler, seminerler, sertifika programları ile, doktora ve yüksek lisans programlarına başvurulardaki artış da bu görüşü doğrular niteliktedir.

Öğrenmenin nitelikli hale getirilmesi için son yıllarda Yükseköğretim Kurulu güdümünde üniversitelerimizin “öğrenen merkezli öğrenme” stratejileri ve süreci destekleyen diğer politikaları hayata geçirilmeye başlandı. Yükseköğretim kurumlarına yönelik kalite değerlendirme süreçleri, kurumlarda klasik öğretim modellerinin yanı sıra kendi kendine öğrenme de dahil olmak üzere alternatif eğitim modellerinin uygulanması eğilimini arttırdı. Bu kitabın baskıya hazırlandığı günlerde henüz birkaç aylık bir geçmişi olan ve yurdumuzda da örgün eğitime belirsiz bir süre için ara verilmesi zorunluluğunu doğuran COVID-19 pandemisi nedeniyle, tüm öğretim kurumları uzaktan eğitim yöntemlerini hızlı bir biçimde rutin kullanıma sokmak durumunda kaldı ve “öğrenme” kavramının çok boyutluluğu ile belirli referanslar doğrultusunda kendi kendine öğrenme süreçlerinin vazgeçilmezliği toplum nezdinde belirginlik kazandı.

Tüm dünyada eğitimi de, icrası da en zor meslekler arasında yer alan veteriner hekimlik, yurdumuzda mevzuat ve yapılanma eksikliklerinden dolayı meslektaşlarımıza daha büyük sorumluluklar yüklemektedir. Mevzuatı hazır olduğu halde henüz uygulamaya geçirilemeyen Veteriner Hekimlikte Uzmanlık Eğitimi, işbu kitabın baskıya sunulduğu tarihte taslağı hazır olduğu halde onaylanarak yürürlüğe sokulmamış olan Çekirdek Eğitim Programı, asgari teknik koşulları tanımlamanın ötesine geçemeyen ve pek çok alanda muğlak kalan kanun ve yönetmelikler nedeniyle klinisyen veteriner hekimler birer hekim olarak üstlerine düşen yükümlülüklerden daha fazlası için çaba harcamak zorunda kalmaktadır. Tasnif edilmesi güç olan bu iş yoğunluğu, kalitenin esası olan standardizasyonun ve uygulama bütünlüğünün sağlanmasını zorlaştırmaktadır.

Bizler, dünyadaki en değerli kazanımın “bilgi” olduğuna inanıyoruz. Sözünü ettiğimiz tüm yoğunlukların içinde meslektaşlarımızın ve meslektaş adaylarımızın nitelikli bilgiye erişimini kolaylaştırabilmek umuduyla, kedi ve köpek hekimliğine ilişkin ana başvuru kaynağı niteliğindeki bu kitabı sizlere Türkçe olarak sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

İçerik yoğunluğu nedeniyle 2 yılı aşan çeviri ve düzenleme sürecinde, alanında deneyimli 65 değerli çevirmen görev aldı. Kitapta dil bütünlüğü olması için, çevirisi yapılan tüm metinler ortak bir terminolojide buluşturulacak şekilde redakte edildi. Titizlikle yürütülen çalışmalara rağmen bu denli yoğun içerikli bir kitapta gözden kaçabilecek hatalar için hoşgörünüze sığınıyoruz. Öneri ve eleştirilerinizi besdakikadakonsultasyon@gmail.com adresine bildirdiğiniz takdirde, kitabın sonraki baskılarında gerekli değişiklikleri yapmaktan memnuniyet duyarız.

Nitelikli ve popüler bir eseri mesleğimize kazandırmak amacıyla arayış içinde olduğumuz süreçte değerli fikirleriyle katkı sunan veteriner hekim Bayram Aktepe’ye, kitabın çevirisinde görev alan değerli yazarlarımıza, dizgi sonrasındaki incelemelerde katkı sunan doktora öğrencilerimiz Sümeyye Sainkaplan, Gamze Kurt, Hilal Maide Kılıçlıoğlu ve Onur Alp Yaşar’a, projenin her aşamasındaki katkı ve destekleri için Ankara Nobel Tıp Kitabevleri sahibi ve yayın koordinatörü Mehmet Ali Karaca’ya, titiz çalışmaları nedeniyle Ankara Nobel Tıp Dizgi Birimi’ne ve Yayınevi çalışanlarına, Neyir Matbaası çalışanlarına, bu denli uzun ve zorlu bir projeye zaman ayırabilmemiz için gösterdikleri hoşgörü ve fedakarlık nedeniyle sevgili ailelerimize içtenlikle teşekkür ederiz.

Prof. Dr. Bahattin Koç

Doç. Dr. Oytun Okan Şenel

Doç. Dr. İrem Ergin

Ankara, Nisan 2020

Kitap Detay Bilgileri
ISBN9786057578884
Basım Yılı2020
Sayfa Sayısı1568
Kitap DiliTürkçe
Yazar Editörby Larry P. Tilley (Editor), Francis W. K. Smith Jr.
ÇeviriProf. Dr. Bahattin Koç Doç. Dr. Oytun Okan Şenel Dr. İrem Ergin
Ebat (cm)21*27,5 ciltli kalın kapak
YayıneviAnkara Nobel Tıp Kitabevleri

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • 375,00TL

Lütfen Dikkat!

Tüm siparişleriz; stok imkanlarımıza bağlı olarak mümkünse 16:00'a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün değilse en geç 3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir. Yabancı yayınlar için yurtdışı sipariş gerektiğinden temin süresi 2-3 ay arasındadır. 

Etiketler: veteriner, veteriner hekim, Veteriner Hekimlikte 5 Dakikada Konsültasyon Köpek ve Kedi, Bahattin Koç, Oytun Okan Şenel, İrem Ergin, Ankara Nobel Tıp Kitabevi, 9786057578884,