Hekimler ve Hemşireler İçin Laboratuvar ve Tanısal Testler

Hekimler ve Hemşireler İçin Laboratuvar ve Tanısal Testler

Doğru ve zamanında test sorucu vermek, tıp laboratuvarlarının en önemli sorumluluğudur. Ancak örneklerin alınmasından, sonucun onaylanıp verilmesine kadar birçok problemle karşılaşılır. Bu süreçlerin en önemlisi ve hata yapma yüzdesi en yüksek olan (%65 hata) “preanalitik hata” dır. Test isteminin yapıldığı andan, örneğin cihazda çalışılmasına kadar geçen bu süreç içindeki işlemler, hata kaynaklarının bulunmasın ve takibi, doğru ve güvenilir sonuç verme ilkesi için kaçınılmazdır. Bu sürecin içinde önemli rolü olan sağlık çalışanı hemşireler olup, onların eğitimi, laboratuvar tarafından bilgilendirilmesi yeterli ve süratli olmalıdır. Bu amaçla, kitabımda “Analiz öncesi işlemlerde hemşirenin rolü, doğru örnek alma, gönderme işlemleri ve hasta hemşire ilişkileri” adlı bölümler yer almıştır.

Bu kitabın içeriği laboratuvar işlevlerini kolaylaştırmak ve klinisyene testler konusunda pratik bilgiler vermek amacıyla tasarlanmıştır. Tabii ki tüm bu bilgiler orijinal değildir, yıllar boyu birçok kaynaklardan toplanmış bilgilerden düzenlenmiştir, yalnızca uzun yılların verdiği laboratuvar deneyimi ve birikimi sonucundaki, seçim, organizasyon ve sunuş şekli orijinaldir.

Bu kitap aynı zamanda, klinisyenin test istemini kolaylaştıracak, tanısal karalarında en yaralı laboratuvar testlerinin seçimine ve yorumlanmasına olanak sağlayacaktır. Hemşireler de analiz öncesi işlemleri daha doğru yaparak zaman ve ekonomiden tasarruf sağlayacaklardır.

Tıp öğrencileri, laboratuvar teknikerleri, diş hekimleri ve veteriner hekimliği mesleklerini de laboratuvar konusundaki gereksinimlerini karşılayacağını ümit ediyorum 

                                                                Prof. Dr. M. Kemal ERBİL

Kitap Detay Bilgileri
ISBN9786053351344
Basım Yılı2015
Baskı sayısı1
Sayfa Sayısı640
Kitap DiliTürkçe
Yazar EditörProf. Dr. M. Kemal Erbil
Ebat (cm)19*24 karton kapak renkli kuşe
YayıneviAnkara Nobel Tıp Kitabevi

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • 60,00TL

Lütfen Dikkat!

Tüm siparişleriz; stok imkanlarımıza bağlı olarak mümkünse 16:00'a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün değilse en geç 3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir. Yabancı yayınlar için yurtdışı sipariş gerektiğinden temin süresi 2-3 ay arasındadır. 

Etiketler: Hekimler ve Hemşireler İçin Laboratuvar ve Tanısal Testler, ankara nobel tıp, M.Kemal Erbil, 9786053351344