Diyaliz Hemşireliği

Diyaliz Hemşireliği

Hemodiyaliz, son dönem böbrek yetmezliğinin tedavisinde dünyada en çok uygulanan tedavi modelidir. Hemodiyaliz hizmeti ülkemizin her ilinde hatta bir çok ilçesinde kamu ve/veya özel sektörde diyaliz merkezlerinde, Nefrolog yada sertifikalı Dahiliye uzmanı konsültanlığı ile diyaliz hekimi gözetiminde diyaliz hemşireleri ile birlikte gerçekleştirilmektedir. Merkez ve hasta artış hızına uygun diyaliz hemşiresi yetiştirilmesindeki sıkıntılardan dolayı hemodiyaliz sertifikalı hemşiresine ek olarak Sağlık bakanlığımız Acil tıp teknisyenlerine (ATT), sağlık memurlarına hemodiyaliz sertifikası almaları kaydıyla diyaliz hemşireliği izni vermesine rağmen açık kaptılamamış ve meslek yüksek okullarında diyaliz bölümü mezunlarına sertifikasız ve sınavsız diyaliz hemşireliği hakkı verilmiştir.

Diyaliz hemşireliği kaynak olarak oldukça fazla çeşitlilik göstermektedir. Hemşire, Acil tıp teknisyeni, Sağlık memurlarının okullarında aldıkları sağlık eğitiminde temelde ortak noktalar olsa dahi farklı eğitimlerden geçerek mezun olmaktadırlar. Diyaliz hemşireliği açısından standartları hemodiyaliz sertifika programı ve resertifikasyonla sağlanmaya çalışılmaktadır. Meslekyüksekokuiu diyaliz bölümü mezunları ise daha farklı eğitim alarak hemodiyalize yoğunlaşmaktadır. Ancak eğitim programlarında genel hemşirelik programlarına göre farklılıklar mevcuttur.

Ülkemizde temelde aynı eğitimi almış, bilgili ve yeniliğe açık diyaliz hemşiresi yetiştirmek, hemodiyalizde çalışan sağlık personellerine standart güncel bilgileri vermek öncelikli sorunlarımızdan biridir. Bu sorunun çözümüne katkı sağlamak amacı ile bu kitap hazırlanmıştır. Kitap hazırlanırken derin akademik detaylardan çok, günlük standart hemşirelik uygulamaları ve hemodiyaliz işlemi pratik bir şekilde vermek amaçlanmıştır.

Klinik pratik uygulamalar verilmeye çalışıldığından dolayı kitapta yer alan yazarlar da hemodiyaliz merkezlerinde aktif çalışan deneyimli hemşire ve hekimlerden, hemşirelik hizmetlerini değerlendiren diyaliz eğitim hemşirelerinden, hemşirelik okulu öğretim görevlilerinden ve diyaliz teknikeri yetiştiren meslek yüksekokulu öğretim görevlilerinden seçilmiştir. İyi niyetle büyük emek harcanarak yazılan bu kitabın diyaliz teknikerliği öğrencilerine, hemodiyaliz sertifika kursiyerlerine ve hemodiyalizde çalışan sağlık personellerine bir nebze katkı sunması dileği ile...

Kitap Detay Bilgileri
ISBN9786053350422
Basım Yılı2/2014
Baskı sayısı1
Sayfa Sayısı1 Cilt / 418 Sayfa
Kitap DiliTürkçe
Yazar EditörDr. Adem Sezen

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • 54,00TL

Lütfen Dikkat!

Tüm siparişleriz; stok imkanlarımıza bağlı olarak mümkünse 16:00'a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün değilse en geç 3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir. Yabancı yayınlar için yurtdışı sipariş gerektiğinden temin süresi 2-3 ay arasındadır. 

Etiketler: Diyaliz Hemşireliği, nobel tıp kitabevi, Diyaliz, Hemşirelik, Adem Sezen, 9786053350422, 9786053350422