Sağlık Bilimleri İçin Tıbbi Terminoloji

Sağlık Bilimleri İçin Tıbbi Terminoloji
ÖNSÖZ
Terminolojinin ana amacı; herkes tarafından aynı şekilde kullanılan, yazılan, söylenen ve anlaşılan bir dil oluşturmaktır. Aynı meslek grubunu paylaşan insanların aynı dili kullanmasını sağlar. Bunun yanında sağlık mensuplarının yerli ve yabancı mesleki yayınları takip etmesini ve uluslararası alanda meslektaşlarıyla iletişim kurmasını kolaylaştırmaktadır.
Bilimsel terminolojide, her bilim dalında günlük yaşamda pek kullanılmayan, kendine özgü kelimeler ya da terimler yer aldığı için, öğretilmesinde ve öğrenilmesinde çeşitli güçlükler bulunmaktadır. Bu terimlerin ezberlenerek öğrenilmesi hem çok zahmetli hem de verimsiz olmaktadır. Bu nedenle ezberleme dışında terminoloji açısından gerekli olan dil bilgisi verilerek ve terimlerin köklerine ön ve son ekler getirilerek terimler, onları meydana getiren yapılar açısından ayrı ayrı analiz edilmek suretiyle daha kalıcı ve daha kolay şekilde öğrenilebilir.
Son yıllarda bilimsel ve teknolojik gelişmelerin çok hızlı olması nedeniyle, ölü bir dil olan Latince’ nin yetersiz kaldığı durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu durumda da bilim dilinin ağırlıklı olarak İngilizce olması nedeniyle, tıbbi terimler içinde İngilizce kullanımlar da dikkat çekmektedir. Kullanılan bu İngilizce terimlere de kitapta yer verilmiştir.
Elinizdeki bu kitapta terimler, orijinal Latince yazılımlarına bağlı kalınarak, isimlerin terminolojide kullanılan nominativus (yalın) ve genetivus (-in hali) halleri, cinsleri (m=masculinum, f=femininum ve n=neutrum) ve tüm sıfatların (üç takılı, iki takılı, tek takılı) son takıları da dahil sizlere sunulmaktadır. Bununla birlikte, terminoloji açısından gerekli olan dilbilgisi bilgileri, ön ek ve son ekler de verilerek, terimlerin analiz yöntemiyle daha kolay bir şekilde öğrenimi amaçlanmıştır. Bunun dışında terminolojide kullanılan isim ve sıfat tamlamalarının cins, hal ve sayı bakımından doğru şekilde kullanılması sağlanarak, sağlıkla ilgili bilimsel çalışmalarda,  hem öğrenciler hem de akademisyenlerin yararlanabilecekleri bir yapıt olması amaçlanmıştır.
Kitap ayrıca ihtiyaç duyduğunuzda, konuyla ilgili terimleri ve anlamlarını bulmanızı kolaylaştıracak şekilde düzenlenmiş, oldukça zengin bir birikimin ürünüdür.
Hataların en aza indirilebilmesi amacıyla, iyi bir bilgi birikimi ve eleştirel gözle okuyabilme yeteneğine sahip oda arkadaşım Dr. Öğr. Üyesi Turgay DAĞTEKİN tarafından ilk okuması yapılarak, geri bildirimleri değerlendirilmiştir. Katkı sağladığı için kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum.
Buna rağmen aynı anlayışla gözden kaçmış olabilecek eksiklikleri, yapıcı eleştirileri ve katkılarını belirtmek isteyenler “rmutus@gmail.com” adresine geri bildirim yapabilirlerse çok mutlu olacağımı ve bunların değerlendirilerek sonraki basımlarda yer verilebileceğini belirtmek isterim.
Sağlıkla ilgili tüm öğrencilere ve akademisyenlere yararlı olması dileğiyle.
                                                                                                                                                        İstanbul, Ağustos 2019 Prof. Dr. Rıfat MUTUŞ
Kitap Detay Bilgileri
ISBN9786057578402
Basım Yılı2019
Baskı sayısı1
Sayfa Sayısı248
Kitap DiliTürkçe
Yazar EditörProf. Dr. Rıfat Mutuş, Öğr. Gör. Funda Pehlevan
Ebat (cm)16*24 karton kapak
YayıneviAnkara Nobel Tıp Kitabevi

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • 40,00TL

Lütfen Dikkat!

Tüm siparişleriz; stok imkanlarımıza bağlı olarak mümkünse 16:00'a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün değilse en geç 3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir. Yabancı yayınlar için yurtdışı sipariş gerektiğinden temin süresi 2-3 ay arasındadır. 

Etiketler: terminoloji, sağlık bilimleri, ankara nobel tıp kitabevi, 9786057578402, Sağlık Bilimleri İçin Tıbbi Terminoloji, izmir nobel tıp kitabevleri, krc başkent tıp kitabevleri, istanbul nobel kitabevleri, terminoloji kitapları