SERVİKAL KANSER Erken Tanısında Kullanılan Bir Yöntem: Asetik Asit

SERVİKAL KANSER Erken Tanısında Kullanılan Bir Yöntem: Asetik Asit

Kanserin gelecek 10 yıl içinde ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alacağı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, kadınlarda sıklıkla görülen servikal kanser de gün geçtikçe önem kazanan bir hastalık haline gelmektedir. Servikal kanserin erken tanıtısında kullanılan PAP Smear testi, HPV-DNA testi gibi çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemlerden biri de az kaynaklı ülkelerde sıklıkla kullanılan “asetik asit ile görsel gözlen” yöntemidir. Asetik asit ile görsel gözlem yönteminin maliyeti düşüktür, sonuçları laboratuvar desteğine gerek duyulmadan alınabilmektedir.

Servikal kanserin erken tanısında hemşire-ebelere önemli görevler düşmektedir. Hemşirelerin-ebelerin toplumu, özellikle de risk altında olan bireyleri kanserden korunma ve arken tanı belirtileri konusunda bilgilendirmeleri, hastaları eğiterek ve düzenli izleyerek komplikasyonları önleyebilmeleri gerekmektedir. Bu bakış açısıyla yazılan kitap üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölünde servikal kanser, servikal kanserde risk faktörleri, servikal kanserde tanı kriterleri, servikal kanserden korunma, servikal kanserde tarama yöntemleri ve erken tanı, korunma ve erken tanıda hemşirenin-ebenin rolü, ikinci bölümde asetik asit ile yapılan görsel gözlemin anatomik ve patolojik temeli, üçüncü bölünde servikal kanserin erken tanısında asetik asitle görsel gözlem (AAGG) yöntemi yer almaktadır.

Kitabın meslektaşlarıma, tıp, ebelik ve hemşirelik öğrencilerine ve tüm sağlık çalışanlarına yol gösterici olmasını temenni ederim. 

                                                            Doç. Dr. Melek Ardahan


Kitap Detay Bilgileri
ISBN9786059215534
Basım Yılı2018
Baskı sayısı1.Baskı
Sayfa Sayısı64
Kitap DiliTürkçe
Yazar EditörDoç.Dr.Melek ARDAHAN
Ebat (cm)16*24 karton kapak renkli kuşe
YayıneviAnkara Nobel Tıp Kitabevi

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • 15,00TL

Lütfen Dikkat!

Tüm siparişleriz; stok imkanlarımıza bağlı olarak mümkünse 16:00'a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün değilse en geç 3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir. Yabancı yayınlar için yurtdışı sipariş gerektiğinden temin süresi 2-3 ay arasındadır. 

Etiketler: SERVİKAL KANSER Erken Tanısında Kullanılan Bir Yöntem:Asetik Asit, SERVİKAL KANSER Erken Tanısında Kullanılan Bir Yöntem, Asetik Asit, Ankara Nobel Tıp Kitabevi, Doç.Dr.Melek ARDAHAN, 9786059215534, servikal kanser Tanısında, Kullanılan erken yöntem, Asetik Asit, Sağlık kitapları, sağlık, tıp, tıp kitapları, İngilizce tıp kitapları, english medical books, ankara nobel tıp, izmir nobel tıp, krc başkent tıp, alisverisegel.com, yayinevinden.com, izmirnobel.com, krcbaskent.com, ankaranobel.com, nobeltipkitaplari.com, istanbulnobel.com, İstanbul Nobel Tıp Kitaplarıonkoloji kitapları, kanser tedavisi,