Sağlık Programları Meslek Etiği

Sağlık Programları Meslek Etiği
Sağlık sektöründe ihtiyaç duyulan nitelikli profesyonelleri yetiştirmek amacıyla hem devlet hem de vakıf üniversitelerinde açılan sağlık programları çok çeşitli meslek gruplarını kapsamaktadır. Bu programlar sağlık hizmetlerinin akılcı şekilde üretilmesine katkıda bulunmak ve ilgili alandaki uygulamalara yardımcı olmak üzere ekip çalışmasına yatkın, üretken ve çağdaş gelişmeleri izleyebilen sağlık çalışanları yetiştirmeyi hedeflemektedirler. Son yıllarda ileri teknolojinin tıbbi uygulamalarda yaygınlık kazanmasıyla birlikte, sağlık alanında öteden beri söz konusu olan değer sorunlarına yenileri eklenmiş; sağlık profesyonellerinin bu sorunlarla baş etme becerisi kazanmaları için mesleki yeterlikler Uluslararası Yeterlilikler Çerçevesiyle uyumlu bir biçimde gözden geçirilmiştir. Birbiriyle bağlantılı olarak ‘Ulusal Yeterlilikler Çerçevesi’, ‘Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesi’ ve ‘Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesinde Önlisans Eğitimi Düzeyinde Yeterlilikler’ arasında:
i) Alanında problem çözümü için gerekli olan verileri tanımlama, toplama ve kullanmayı etkin bir biçimde yapabilmek,
ii) Alanında bağımsız olarak öğrenmeyi, öğrendiklerini ve öğrendiklerini uygulayabildiklerini göstermek, 
iii) Çalışmalarında öngörülemeyen sorunları çözme yeteneğini kazanmak, 
iv) Meslekleri ile ilgili toplumsal, bilimsel ve ahlaki değerleri gözetme bilincine sahip olmak,
v) Sosyal hakların evrenselliği, sosyal adalet, kalite ve kültürel değerler ile çevre koruma, iş sağlığı ve güvenliği konularında yeterli bilince sahip olmak gibi doğrudan meslek etiği ve değerler eğitimi ile ilgili olanlar bulunmaktadır.
Yukarıda sıralanan yeterliliklere ulaşılabilmesi için, öğrencilerin etik bilinç kazanmaları ve etik düşünme becerisi geliştirmeleri önemlidir. Bu amaçla sağlık alanıyla ilgili programlarda “Meslek Etiği” adı altında bir ders yer almaktadır. “Meslek Etiği” dersi genellikle 16 hafta süresince, açılan programa göre haftada 1 ya da 2 saat olarak verilmektedir. Açılan programların başarısı, öğrencilerin alanlarıyla ilgili bilgi edinme, beceri geliştirme ve tutum oluşturma aşamalarında “Meslek Etiği” dersinin, tanımlanmış yeterlilikler çerçevesinde ve doğru bir biçimde aktarılmasıyla olanaklıdır. Günümüzde sağlık programlarının yürütülmesinde karşılaşılan sorunlar arasında ders veren öğretim elemanlarının ders yükünün fazla olması, meslek etiği derslerini etik eğitimi olmayan öğretim elemanlarının vermek zorunda kalmaları ve müfredat geliştirme çalışmalarına yeterince katkı sunamamaları yer almaktadır. Bu kitabın yazılma amacı, sağlık programlarında açılan “Meslek Etiği” dersi için temel bir kaynak oluşturmaktır.
IV | Sağlık Programları İçin Meslek Etiği
Elinizdeki kitapta Yüksek Öğretim Kurumu tarafından belirlenen ‘Önlisans Yeterlilikleri’ dikkate alınmış; etik alanında uzman olmayan öğretim elemanlarının da derslerde kaynak olarak kullanabilmelerini sağlamak amacıyla teknik dilden özenle kaçınılmıştır. Kitap içerik açısından etik alanının teorik bilgi birikimini başlangıç düzeyinde ele almaktadır. Diğer yandan sağlık programlarının çok farklı alanları kapsadığı düşünülerek öğrencilerin sağlık hizmet sunumu sırasında karşılaşılabilecekleri etik sorunlar vakalar üzerinden açıklanmaya çalışılmış; her bir vakanın etik açıdan değerlendirmesi yapılmıştır.
Sağlıkla ilgili programlarda “Meslek Etiği” dersini veren öğretim elemanlarının bu derse yönelik ders bilgi paketini oluşturmalarına yardımcı olmak da amaçlanmaktadır. Bu nedenle kitabın içindeki her bölümün başında ilgili bölümün öğrenim hedefleri belirtilmiştir. Bölüm sonlarında özet ve soru örnekleri yer almaktadır. Etik alanında herhangi bir eğitim almamış öğretim elemanlarının faydalanabilecekleri kaynak bir kitap yazılmasının diğer bir amacı da “Meslek Etiği” dersine yönelik Türkiye’de bir standart geliştirme çabasıdır.
“SAĞLIK PROGRAMLARI MESLEK ETİĞİ”, kurulduğu 1994 yılından günümüze her türlü etik eğitiminde ilgili paydaşlarla bilgisini ve deneyimini paylaşmayı en temel sorumluluklarından biri olarak gören Türkiye Biyoetik Derneği’nin sağlık profesyonellerinin eğitiminde kullanılmak üzere hazırladığı kitap dizisinin ilk kitabıdır. Bu kitabın hazırlanmasında emeği geçenlere, başta kitabın editörü ve bölüm yazarı Dr. Şükrü KELEŞ, öteki bölüm yazarları Dr. Gizem GÜLPINAR, Dr. Seyhan DEMİR KARABULUT ve Öğr. Gör. Gülay HALİDİ’ye; kitabın basımını özenle gerçekleştiren ve sizlere ulaşmasını sağlayan Ankara Nobel Tıp Kitabevleri’nin değerli çalışanlarına şahsım ve Türkiye Biyoetik Derneği adına şükranlarımı sunarım.
Umarım kitabımız sağlık çalışanları ve onları eğiten öğretim elemanları için yararlı olur. Ülkemizde sağlık alanının etik standartlarının yükselmesine katkı sağlar. İyi okumalar dileklerim ve saygılarımla...
Prof. Dr. Neyyire Yasemin YALIM
Türkiye Biyoetik Derneği Başkanı ve Türkiye Biyoetik Derneği Sağlık Profesyonelleri için Meslek Etiği Dizisi Editörü

Kitap Detay Bilgileri
ISBN9786057578389
Basım Yılı2019
Baskı sayısı1
Sayfa Sayısı204
Kitap DiliTürkçe
Yazar EditörProf. Dr. Neyyire Yasemin Yalım, Dr. Şükrü Keleş
Ebat (cm)16*24 karton kapak renkli kuşe
YayıneviAnkara Nobel Tıp Kitabevi

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • 40,00TL

Lütfen Dikkat!

Tüm siparişleriz; stok imkanlarımıza bağlı olarak mümkünse 16:00'a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün değilse en geç 3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir. Yabancı yayınlar için yurtdışı sipariş gerektiğinden temin süresi 2-3 ay arasındadır. 

Etiketler: Sağlık Programları Meslek Etiği, 9786057578389, ankara nobel tip kitabevi, izmir nobel tıp kitabevleri, krc başkent tıp kitabevleri, istanbul nobel kitabevleri, meslek etiği