Mesleki ve Tıbbi Terminoloji

75 TL Üzeri ve Ücretsiz Kargo
Kargo Ücreti 8.90 TL
Orjinal Ürün Garantisi
Aynı Gün Kargo Hafta içi-Cumartesi 16:00

Hafta içi ve Cumartesi günü Saat : 16:00'a kadar verilen siparişler aynı gün içinde kargoya verilir. Teknik neden ve diğer durumlarda en geç 5 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

     Terimlerin yani kendine özgü kelimelerin anlamı: varlıkları, durumları, olayları karşılayan sözcükler iken; terimlerin kaynağı bilim ve meslek olduğunda, aynı zamanda genel iletişim konuşma ve yazı dili dışında kalanlar olduğu görülecektir. Bu özel terimler, anlayanlar için uzmanlık gerektiren ve uğraşı alanlarına özgü kavramlara dönüşürler.

    Terimleri meslek alanının uzmanlarının öğrenmesi, özümsemesi ve yeri geldiğinde kullanması gerekir. Bugün birçok meslek kendine özgü terimlere sahiptir. Genelde de mesleğin dışındakileri çok da ilgilendirmez. Fakat insana hizmetin esas olduğu sağlık mesleklerinin çoğunun hem çalışanlar ile hem de hizmet alanlar ile yüksek iletişimi sonucu, herkesin de çok farkında olduğu şey, farklı ve yoğun miktarda terimlerin kullanılmakta olduğudur. Bunun nedenlerinin başında, etik gereği, hizmet ettiğimiz insanlardan daha çok, meslektaşlarımızla ve sağlığa hizmet eden diğer insanlar ile aramızda kullandığımız ve genelde diğer insanların çok da anlamasının istenmediği bir terminoloji ile iletişim kurmanın gerekliliğidir.

     Mesleğe ilişkin terimlerin, mesleği icra ederken kullanılması, ekiplerimize olan bağlılığımızı ve sahiplendiğimizi de belirler. Ancak hasta mahremiyeti ve iş güvenliği açısından da son derece önemli olan terimlerin sıkça kullanılması, çoğu zaman diğer insanları tedirgin de edebilir. Ancak terimlerin yerinde ve zamanında kullanılması, açıklanması gerektiğinde doğru açıklanması, iletişimin doğru kurulmasını sağlayacaktır. Kendi aramızda bu terimlerin sıklıkla kullanılmasının sebebi, sanılanın aksine, gizemli olmak değil, kullandığımız dilin tüm dünyada bu alanda çalışan herkes için kullanılan terimler ile aynı anlama gelmiş olmasından ve sağlığın ince detaylarını içermesinden kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra, gerekmediği halde, hizmet ettiğimiz insanlar ile bu terimler yolu ile iletişim kurmaya çalışmak ise yanlış anlaşılmalara bile neden olabilir. Terminoloji dersinin temel hedefi, meslek adayının doğru ve yerinde terim kullanmasını sağlamaktır. Buna ilaveten, tıp ve sağlık ilgili mesleklerde terimlerinin çoğunlukla eski basılı kitapların dili olan Latince, Grekçe ve İngilizce gibi dillerin üzerinden gelişmiş olması nedeniyle ülkemizde tıbbi terminolojinin kolayca anlaşılabilmesi pek mümkünde görünmemektedir.

     Öğrencilerimize pek çok dalda terimlerin bir arada sunulduğu bu kitapta, tıp-sağlık meslekleri üzerine eğitim gören önlisans, lisans eğitimlerinin temel dersleri arasında olan terminoloji dersleri için iyi bir ders kitabı olacağı düşünülmektedir.

Yükleniyor...
0