Mesleki ve Tıbbi Terminoloji

Mesleki  ve Tıbbi Terminoloji
ÖNSÖZ
Editör’den;
Terimlerin yani kendine özgü kelimelerin anlamı: varlıkları, durumları, olayları karşılayan sözcükler iken; terimlerin kaynağı bilim ve meslek olduğunda, aynı zamanda genel iletişim konuşma ve yazı dili dışında kalanlar olduğu görülecektir. Bu özel terimler, anlayanlar için uzmanlık gerektiren ve uğraşı alanlarına özgü kavramlara dönüşürler.
Terimleri meslek alanının uzmanlarının öğrenmesi, özümsemesi ve yeri geldiğinde kullanması gerekir. Bugün birçok meslek kendine özgü terimlere sahiptir. Genelde de mesleğin dışındakileri çok da ilgilendirmez. Fakat insana hizmetin esas olduğu sağlık mesleklerinin çoğunun hem çalışanlar ile hem de hizmet alanlar ile yüksek iletişimi sonucu, herkesin de çok farkında olduğu şey, farklı ve yoğun miktarda terimlerin kullanılmakta olduğudur. Bunun nedenlerinin başında, etik gereği, hizmet ettiğimiz insanlardan daha çok, meslektaşlarımızla ve sağlığa hizmet eden diğer insanlar ile aramızda kullandığımız ve genelde diğer insanların çok da anlamasının istenmediği bir terminoloji ile iletişim kurmanın gerekliliğidir.
Mesleğe ilişkin terimlerin, mesleği icra ederken kullanılması, ekiplerimize olan bağlılığımızı ve sahiplendiğimizi de belirler. Ancak hasta mahremiyeti ve iş güvenliği açısından da son derece önemli olan terimlerin sıkça kullanılması, çoğu zaman diğer insanları tedirgin de edebilir. Ancak terimlerin yerinde ve zamanında kullanılması, açıklanması gerektiğinde doğru açıklanması, iletişimin doğru kurulmasını sağlayacaktır. Kendi aramızda bu terimlerin sıklıkla kullanılmasının sebebi, sanılanın aksine, gizemli olmak değil, kullandığımız dilin tüm dünyada bu alanda çalışan herkes için kullanılan terimler ile aynı anlama gelmiş olmasından ve sağlığın ince detaylarını içermesinden kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra, gerekmediği halde, hizmet ettiğimiz insanlar ile bu terimler yolu ile iletişim kurmaya çalışmak ise yanlış anlaşılmalara bile neden olabilir. Terminoloji dersinin temel hedefi, meslek adayının doğru ve yerinde terim kullanmasını sağlamaktır. Buna ilaveten, tıp ve sağlık ilgili mesleklerde terimlerinin çoğunlukla eski basılı kitapların dili olan Latince, Grekçe ve İngilizce gibi dillerin üzerinden gelişmiş olması nedeniyle ülkemizde tıbbi terminolojinin kolayca anlaşılabilmesi pek mümkünde görünmemektedir.
Öğrencilerimize pek çok dalda terimlerin bir arada sunulduğu bu kitapta, tıp-sağlık meslekleri üzerine eğitim gören önlisans, lisans eğitimlerinin temel dersleri arasında olan terminoloji dersleri için iyi bir ders kitabı olacağı düşünülmektedir.
Bu kitabın, benzer diğer kitaplardan farkı, her bölümün konunun güncelini takip eden ve liyakatine sahip olan akademisyenleri tarafından yazılmış olmasıdır. Önsözün sonsözü olarak, bu alanda eğitim veren birçok akademisyenin başucu kitapları arasına gireceğini ümit ettiğimiz bu kitap, ciddi bir ekip çalışması sonucu ortaya çıkmıştır. Emeği geçenlere ve okuyarak emek vereceklere iyi dileklerimle…
                                                                                                                                    Prof. Dr. Fatma Çelik,
                                                                                                                                    Biruni Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Öğretim Üyesi Meslek Yüksekokulu Müdürü. İstanbul, 2019
Kitap Detay Bilgileri
ISBN9786057578532
Basım Yılı2019
Baskı sayısı1.Baskı
Sayfa Sayısı292
Kitap DiliTürkçe
Yazar EditörProf.Dr.Fatma Çelik
Ebat (cm)16*24 karton kapak
YayıneviAnkara Nobel Tıp Kitabevleri

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • 45,00TL

Lütfen Dikkat!

Tüm siparişleriz; stok imkanlarımıza bağlı olarak mümkünse 16:00'a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün değilse en geç 3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir. Yabancı yayınlar için yurtdışı sipariş gerektiğinden temin süresi 2-3 ay arasındadır. 

Etiketler: Mesleki ve Tıbbi Terminoloji, 9786057578532, Ankara Nobel Tıp Kitabevleri, terminoloji, Fatma Çelik, izmir nobel tıp kitabevleri, krc başkent tıp kitabevleri, istanbul nobel kitabevleri, terminoloji