Endoskopik Endonazal Sinüs Kafa Tabanı Cerrahisi Atlası

Yeni Ön Sipariş Endoskopik Endonazal Sinüs Kafa Tabanı Cerrahisi Atlası

                                                                                                                  ÖNSÖZ

        Endoskopik cerrahi nazal pasajların, paranazal sinüslerin ve kafa tabanı patolojilerinin tedavisinde köklü değişikliklere neden oldu. Bu değişimin boyutu en az, ameliyat mikroskobunun kulak cerrahisinde oluşturduğu ilerleme kadardır. Endonazal endoskopik cerrahi, kronik rinosinüzite yönelik eksternal cerrahi tekniklerin ve kafa tabanında yerleşmiş tümörlerin rezeksiyonu için uzun yıllardır kullanılan kraniofasiyal rezeksiyon yöntemlerinin çoğunun terk edilmesine yol açtı. Endonazal endoskopik cerrahinin yaygın kullanıma girmesi ile yukarıda bahsi geçen patolojilerin tedavisinde çok büyük başarılar elde edildi. Kronik rinosinüzitin tedavisine yönelik eksternal cerrahiler, paranazal sinüslerin kemik duvarlarının direkt olarak açılmasını ve içindeki sekresyonun aspirasyonu yanında, sinüs mukozasının da tamamen çıkarılmasını içermekteydi. Sinüslerdeki mukosilier aktiviteyi yok eden bu yaklaşımların, sekresyonun drenajına yönelik hiçbir getirisi de bulunmuyordu. Endonazal endoskopik sinüs cerrahisinde fizyolojiye uygun fonksiyonel bir teknik benimsendi. Bu yaklaşımda paranazal sinüslerin fizyolojisi bozulmadan, sadece ostiomeatal kompleksteki patolojiler ortadan kaldırıldı ve sinüs ostiumları doğal konumlarında genişletildi. Endonazal endoskopik yaklaşımların, bu bölgenin kist ve tümörlerin tedavisindeki en büyük avantajı ise gereksiz cilt insizyonlarına ve osteotomilere gerek kalmadan burun boşluklarının doğal yollarını kullanarak kafa tabanına direkt görüş sağlamasıydı. Çok iyi aydınlatılmış cerrahi alan, dijital olarak büyütülmüş anatomik görüntü ve rijit endoskopların dar alanlardaki rahat manevra kabiliyeti bu yaklaşımların diğer tercih sebeplerini oluşturuyordu. 

   Endonazal endoskopik cerrahi başlangıçta sadece kronik rinosinüzitin tedavisi için tanımlandı. Önüne “fonksiyonel” kelimesinin eklenmesi sınırlı bir rezeksiyonu hedeflemiş olmasındandı. Ancak radyolojik ve dijital görüntüleme yöntemlerinin ilerlemesi, kafa tabanı anatomisine yönelik bilginin ve endoskopik çalışma tecrübesinin artması ile endonazal endoskopik cerrahinin sınırları giderek genişledi. Nazal polipozisle seyreden yaygın kronik sinüzitin tedavisine ilave olarak, paranazal sinüslerin ve kafa tabanının kistleri, ensefaloselleri, beyinomurilik sıvı kaçakları, benign ve malign tümörleri yanında bazı orbital patolojilerin tedavisi de endonazal endoskopik cerrahinin endikasyonları arasına girdi. Kafa tabanını tutan büyük tümörlerin tedavisi için genişletilmiş rezeksiyonları içeren endoskopik yaklaşımlar tanımlandı. Endonazal endoskopik cerrahi yaklaşımların fonksiyonel tekniklerinden, genişletilmiş formlarına kadar bütün uygulamaları günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu kitapta endonazal endoskopik cerrahi yaklaşımlara yönelik pratik bilgiler ele alındı. Okuyucunun nazal pasajın, paranazal sinüslerin ve kafa tabanının temel anatomi ve fizyolojisini bildiği kabul edilerek bunların detayına girilmedi. Bölgenin radyolojik ve histopatolojik incelemesine ait teorik bilgiler de kitabın kapsamı dışında tutuldu. Sadece endonazal endoskopik cerrahiye ait teknik yaklaşımlar aşamalı olarak ele alındı. Ayrıca endonazal endoskopik uygulamalara yönelik bazı kritik anatomik detaylar da ortaya konuldu. Cerrahi tekniğin ayrıntılı dökümantasyonu için temel olarak taze dondurulmuş kadavradaki diseksiyon görüntüleri kullanıldı. Kafa tabanının karışık anatomik yapıları, elde edilen dijital görüntüler üzerinde tek tek işaretlenerek belirgin hale getirildi. Ayrıca kafa tabanına her endoskopik yaklaşım tekniği için hastalar üzerindeki pratik uygulamalardan örnekler verildi.

Bu hali ile kitapta teorik detaylara fazla girmeden sadece bu bölgenin endoskopik cerrahisi ile ilgili patik bilgilerin verilmesine çalışıldı. Kitabın oluşturulmasında endonazal endoskopik cerrahiye yönelik temel tekniklerden başlanarak, ileri endoskopik teknikler ve tümör eksizyonu için kullanılan genişletilmiş yaklaşımlar sırası ile ele alındı. Ağırlıklı olarak kafa tabanında yerleşmiş tümörlerin rezeksiyonu için sıkça kullanılan endoskopik koridorların oluşturulma tekniklerine yer verildi.  Ayrıca bu bölgenin sıkça görülen bazı özel patolojilerinin ve tümörlerinin endoskopik eksizyonunda kullanılan özel teknikler, hastaların ameliyat görüntülerinden faydalanılarak okuyucunun kullanımına sununldu. Bu atlasın endoskopik endonazal sinüs - kafa tabanı cerrahisi konusunda pratik uygulamaya dönük önemli bir boşluğu dolduracağını ümit ediyoruz.     

                                Prof. Dr. Fuat Tosun

Kitap Detay Bilgileri
ISBN9786057578396
Basım Yılı2020
Baskı sayısı1.Baskı
Sayfa Sayısı336
Kitap DiliTürkçe
Yazar EditörProf. Dr: Fuat Tosun
Ebat (cm)19.5*27.5
YayıneviAnkara Nobel Tıp kitabevleri

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • 235,00TL

Lütfen Dikkat!

Tüm siparişleriz; stok imkanlarımıza bağlı olarak mümkünse 16:00'a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün değilse en geç 3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir. Yabancı yayınlar için yurtdışı sipariş gerektiğinden temin süresi 2-3 ay arasındadır. 

Etiketler: 9786057578396, Endoskopik Endonazal Sinüs Kafa Tabanı Cerrahisi Atlası, Prof. Dr: Fuat Tosun, Ankara nobel tıp kitabevleri,