Her Alanda Kadın Olmak

Her Alanda Kadın Olmak

Önsöz

Toplumsal yaşamda kadınlar oldukça önemli bir yere sahiptir. Yalnızca doğurganlık özellikleriyle neslin devamını sağlamakla kalmazlar, aynı zamanda kültürü yaşatan ve taşıyandırlar. Kadının toplumsal yaşamdaki konumu, o topluma ait tüm bilgileri bize sunar. Kadının çalışması ve toplumsal yaşamda aktif bir şekilde yer alması toplumsal değişim ve  gelişim ile paralellik göstermektedir.

Ancak tarihsel süreç incelendiğinde kadınlar her dönemde cinsel ayrımcılığın yanında etnik ve sınıfsal kimliği ile de öteki durumuna düşürülmüş, her tür baskı, şiddet ve tacizin ilk kurbanı olmuşlardır. Oysa her iki cinsin kamusal ve özel hayatın tüm alanlarında, eşit şekilde yer alması, görülebilmesi, güçlenmesi, temsil edilmesi, katılması yani toplumsal cinsiyet eşitliğinin olması gerekmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitliği sağlandığında, sağlıklı, mutlu ve refah seviyesi yüksek birey, aile ve toplum, daha gelişmiş ve kalkınmış bir toplum, daha güçlü bir devlet ve uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmiş bir topluluk olacaktır.

Bu kitapta kadın toplumsal yaşamın her alanında irdelenmeye çalışılmış ve beş bölümden oluşmuştur. Bunlar Toplumsal Cinsiyet ve Kadın,  Kadın ve Eğitim, Kadın ve Sağlık, Kadın ve Hukuksal Boyut, Toplumsal Yaşamda Kadındır.

Kitabın oluşmasında emeği geçen yazarlara teşekkür eder, tüm okuyucu ve bu alanda çalışan, araştırma yapan bilim insanlarına yararlı olmasını dilerim.

Doç.Dr. Hafize ÖZTÜRK CAN

Yard.Doç.Dr. Ummahan YÜCEL

 

Yard.Doç.Dr.Aytül HADIMLI

 

Kitap Detay Bilgileri
ISBN 9786059215503
Basım Yılı 2017
Baskı sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 445 sayfa
Kitap Dili Türkçe
Yazar Editör Prof. Dr. Ümran SEVİL Yard.Doç.Dr. Ayça GÜRKAN
Ebat (cm) 16*24 karton kapak 1. hamur
Yayınevi Ankara Nobel Tıp Kitabevi

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • 50,00TL

Lütfen Dikkat!

Tüm siparişleriz; stok imkanlarımıza bağlı olarak mümkünse 16:00'a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün değilse en geç 3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir. Yabancı yayınlar için yurtdışı sipariş gerektiğinden temin süresi 2-3 ay arasındadır. 

Etiketler: Her Alanda Kadın Olmak, Prof. Dr. Ümran SEVİL Yard.Doç.Dr. Ayça GÜRKAN, 9786059215503, Ankara Nobel Tıp Kitabevi, Sağlık kitapları, sağlık, tıp, tıp kitapları, İngilizce tıp kitapları, english medical books, ankara nobel tıp, izmir nobel tıp, krc başkent tıp, alisverisegel.com, yayinevinden.com, izmirnobel.com, krcbaskent.com, ankaranobel.com, nobeltipkitaplari.com, İstanbul Nobel Tıp Kitapları