Çocuk Hastalıklarında Öykü Alma ve Fizik Muayene (PROPEDÖTİK)

Çocuk Hastalıklarında Öykü Alma ve Fizik Muayene (PROPEDÖTİK)

Çocuk hastalıklarında öykü alma ve fizik muayene konularını kapsayan 5’inci kitabımla huzurlarınızdayım. Son yazdığım ve şu anda elinizde olan kitabımı önerileriz ve eleştirilerinizin ışığında diğer kitaplarıma göre daha da geliştirmeye gayret ettim. Umarım başarılı olmuşumdur.

Toplumumuzun geleceğinin garantisi kuşkusuz en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın bedensel ve ruhsal yönden sağlıklı olmalarıdır. Ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı çocuklara sahip olup, onlara yeterli eğitimi verirsek geleceğimiz için en isabetli yatırımı yapmış oluruz. Bu kitabı yazılış nedeni çocuk hastalıklarında öykü alma ve fizik muayene tekniklerini ve bulgularını anlatarak hekimin doğru tanı koyabilmesini ve ayırıcı tanıyı gidebilmesini sağlamak, böylece gelecekte ruhsal ve bedensel yönde sağlıklı kuşaklar yetiştirme idealine küçük de olsa katkıda bulunmaktır.

Kitabımda çocuğa bütüncül bir yaklaşımı hedefledim. Çocuk hastalıklarında öykü alma ve fizik muayene teknikleri ile beraber bu hastalıkların ortaya çıktıkları organ ve sistemlerin anatomi, histoloji ve fizyolojisini anlatmaya çalıştım. Ayrıca ortaya çıkan belirti ve bulguları ayrıntıları ile açıklamayı hedefledim. Bunları yapmamın nedeni uzun yıllardır bir tıp fakültesinde eğitim veren öğretim üyesi olarak insanın anatomisi, fizyolojisi, hastalıkları ile bir bütün olarak daha kolay öğrenilebileceğine inanmamdır. Bu nedenle kitap özellikle genç arkadaşlara ilk bakışta zor ve çok kapsamlı gelebilir. Ancak bu arkadaşlar gerekli anatomi, histoloji ve fizyoloji bilgilerinin tekrar edilmesi ile bilgilerin çok daha kolay edinildiği ve kalıcı olduğunu gözleyeceklerdir. Bir örnek vermek gerekirse nöroanatomi bilmeyen bir hekimin nörolojik bulguları değerlendirmesine imkân olmadığını söyleyebiliriz.

Bu kitabı yazmaktaki bir diğer amacım hekimin yeterli hikâye alarak ve fizik muayene yaparak, gereksiz laboratuvar tetkikleri ile hastayı oyalamadan hastalığa tanı koymasına yardımcı olmaktır. Batı ülkelerinde de son yıllarda laboratuvar tetkiklerine bağlı komplikasyonların ortaya çıkması ve ayrıca laboratuvar tetkik maliyetlerinin giderek yükselmesi nedeni ile öykü alma ve fizik muayeneye daha da ağırlık verilmesi yönünde bir eğilim ortaya çıkmıştır. Aynı eğilimin ülkemizde de başlaması hem insanlarımızın sağlığı ve hem de ülkemizin çıkarları açısında yerinde olacaktır.

Kitapta olabilecek hatalar için sizlerden şimdiden özür diler, olumlu veya olumsuz eleştirililerinizi beklerim. Bu eleştirileriniz sayesinde en güzeli yakalayabileceğime inanıyorum. Bu nedenle hepinize şimdiden teşekkür ediyorum. Kitabın basılmasında değerli katkıları bulunan Ankara Nobel Tıp Kitabevleri çalışanlarına en içten teşekkürlerimi sunarım. 

                                                                                        Saygılarımla

                                                                                        Prof. Dr. M. Sadık Demirsoy   

Kitap Detay Bilgileri
ISBN9786059215336
Basım Yılı2017
Baskı sayısı1.
Sayfa Sayısı759
Kitap DiliTürkçe
Yazar EditörProf. Dr. M. Sadık DEMİRSOY
Ebat (cm)16*2,8*24 karton kapak renkli kuşe
YayıneviAnkara Nobel Tıp Kitabevi

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • 62,00TL

Lütfen Dikkat!

Tüm siparişleriz; stok imkanlarımıza bağlı olarak mümkünse 16:00'a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün değilse en geç 3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir. Yabancı yayınlar için yurtdışı sipariş gerektiğinden temin süresi 2-3 ay arasındadır. 

Etiketler: Çocuk Hastalıklarında Öykü Alma ve Fizik Muayene, Çocuk Hastalıklarında Öykü Alma ve Fizik Muayene ankara nobel tıp, Propedötik sadık demirsoy, çocuk hastalıkları kitapları, tıp kitapları, 9786059215336, Sağlık kitapları, sağlık, tıp, tıp kitapları, İngilizce tıp kitapları, ankara nobel tıp, izmir nobel tıp, krc başkent tıp, alisverisegel.com, yayinevinden.com, izmirnobel.com, krcbaskent.com, ankaranobel.com, nobeltipkitaplari.com, İstanbul Nobel Tıp Kitapları