Beslenme Ağız ve Diş Sağlığı

Beslenme Ağız ve Diş Sağlığı
Önsöz
Ülkemizde üniversitelerde beslenme eğitim ve öğretiminin başlanmasının yarım asırdan fazla olmasına karşın Beslenme ve Diş Gelişimi ve Oluşumuyla ilgili Türkçe yazılmış bir kitabın bulunmaması beni bu konuda yazmaya yöneltti. Ülkemizde diş sağlığının önemli bir problem olduğu bilinmekle beraber koruyucu önlemlerden çok diş hastalıkları üzerinde durulmaktadır. Ne yazık ki Üniversitelerimizin ne Beslenme ve Diyetetik Bölümlerinde ne de Diş Hekimliği Fakültelerinde Beslenme ve Diş ilişkili dersler bildiğim kadarıyla bulunmamaktadır. Umuyorum ki ERASMUS uygulamaları kapsamında böyle bir dersin hiç olmazsa seçmeli olarak konması öğrencilere yardımcı olacağı gibi, bir halk sağlığı sorunu olan diş hastalıklarından korunmaya da yardımcı olunacaktır. Diş sağlığı sorunları gibi ülkemizde beslenme sorunları da söz konusudur. Bir tarafta protein enerji malnutrisyonuna rastlanırken, diğer tarafta yüksek oranda obezite ve kilolulara rastlanılmaktadır. Bilindiği gibi büyüme, gelişme, doku –organ oluşumu ve tamiri ile immün sistemin işlevleri için yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmeye gereksinim vardır. Kitapta konuyu tek yönlü ele almamak için farklı başlıklar oluşturdum, ancak her başlık altında özellikle besin ögelerinden tekrar tekrar bahsetmek durumunda kaldım, bu belki okuyucuyu sıkacaktır, ancak öğrenci için de tekrar hatırlatma olacaktır. Kitap 13 bölümden oluşmaktadır. Girişte (Bölüm 1) vücut, diş yapısı ve ağız ortamı işlenmekte,
ikinci bölümde dişin oluşum aşamaları ile anne, bebek ve çocukta diş sağlığının önemi belirtilmektedir.
Üçüncü bölümde dişin gelişimi,
dördüncüde dişin gelişim bozuklukları,
beşinci bölümde de diş çürükleri ve nedenleri üzerinde durulmaktadır.
Altıncı bölümde diş kayıpları ve hastalıkları işlenmekte olup,
yedinci bölümde beslenmeyle ilişkili ağız ve diş sağlığı ile sorunlarında yiyecek gruplarının, besinlerin ve besin ögelerinin çeşitli etki ve işlevlerinden bahsedilmektedir.
Sekizinci bölümde ağız sağlığında beslenme uygulamaları üzerinde durulmakta,
dokuzuncu bölümde de beslenme takip uygulaması nasıl yapılacağı belirtilmektedir.
Onuncu bölümde gingivitis ve periodontitiste beslenme, onbirinci bölümde de oral veya maksillo-fasial operasyonda diyet uygulaması ele alınmaktadır.
On ikinci bölümde diş problemleri ve sağlığı,
on üçüncü bölümde de ağız ve diş sağlığı için genel öneriler verilmektedir.
Kitabın yazımında diş ile ilgili sorularımda gönüllü olarak yardımcı olan Sayın Prof Dr İlken Kocadereli’ye, dizgisini üstlenen Sayın İbrahim Yıkılmaz’a ve Yayınını üstlenen ANKARA Nobel Kitapevine içtenlikle teşekkür ederim.
                                                                                                                                                                                                                Prof Dr Meral Aksoy
Kitap Detay Bilgileri
ISBN9786059215367
Basım Yılı2017
Baskı sayısı1.
Sayfa Sayısı240
Kitap DiliTürkçe
Yazar EditörProf.Dr.Meral Aksoy
Ebat (cm)16*24 karton kapak renkli kuşe
YayıneviAnkara Nobel Tıp Kitabevi

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • 45,00TL

Lütfen Dikkat!

Tüm siparişleriz; stok imkanlarımıza bağlı olarak mümkünse 16:00'a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün değilse en geç 3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir. Yabancı yayınlar için yurtdışı sipariş gerektiğinden temin süresi 2-3 ay arasındadır. 

Etiketler: Beslenme, Ağız, Diş, Sağlığı, Beslenme, Ağız Sağlığı, Diş Sağlığı, 9786059215367, Meral Aksoy, Ankara Nobel Tıp Kitabevi