Beslenme Biyokimyası

Beslenme Biyokimyası

ÖNSÖZ

“Beslenmenin” bütün canlılar için ilk ve en elzem gereksinim olması yadsınamaz, elzemliğinin en önemli iki nedeni; var olabilmek ve yaşamı devam ettirebilmektir. Bunun açıklaması ise; yeryüzünde canlıların oluşumundan sonra ortamda biriken yiyeceklerin tükenmesinde ortaya çıkan ilk korkunun “açlık korkusu” olmasıdır. Bundan ancak bir milyar yıl sonra da canlılar “ölüm korkusu” ile yüzleşmişlerdir. Beslenmenin önemli tarihinin Sümerlilere ve daha eskilere dayandığı Göbeklitepe kazılarında ortaya çıkmış, “yiyeceklerin ve suyun yaşamamızda en önemli maddeler olduğu” Sümer atasözü ile belirtilmiştir.

“Beslenme Bilimi” kimyanın Babası sayılan Antoine-Laurent Lavoisier (1743- 1794) tarafından tüketilen yiyecekler ile atılanlar arasındaki ilişkiyi ve metabolizma- yı laboratuvarında saptadıktan sonra “Pozitif Bilim” olarak kabul görmüştür. Bes- lenme; “Biyokimya” başta olmak üzere “Sanat ve Estetiğin” bile dâhil olduğu birçok bilim dalı ile ilişkilidir. Buna karşın halen genç bilim dalları arasında sayılmasının nedenleri;

-               Vitaminlerin 100 yıl önce (1910-1950 Vitamin Çağı) vitaminlerin izole edilmesi,

-               Besin ögeleri yetersizliğine bağlı «Beslenme Hastalıklarının» kabul gör- mesinin geç olması, (skorbit, beriberi, pellagra, raşitizm, kserofitalmi, bes- lenme anemileri gibi),

-               Özellikle 2000 yılından sonra da «kompleks bulaşıcı olmayan kronik has- talıkların» (kalp-damar, diyabet, obezite, kanser gibi) beslenmeyle ilişkisi- nin kabul görmesi olmuştur.

Bununla beraber, insan GENOM haritasının çıkartılarak, BESLENMENİN KİŞİYE ÖZEL OLMASININ ispatından sonra önemi ve ilgi alanı artmış “Nutris- yonel Genomiks” çalışmaları ile ileri bir hamle yapmıştır. Bahsedilen bu konuların hepsi hem beslenmenin hem de biyokimyanın kapsamına girmektedir.

Kitapta, yine 13 Bölüm bulunmaktadır ancak güncel bilgilere dayandırılarak bazı bölümlere eklemeler yapılmıştır.

“Beslenme Biyokimyası” kitabının altıncı baskısında diğer önsözlerde belirtildi- ği gibi kitabın ilgi görmesi, ilişkili meslek grupları tarafından hem satın alınması hem de konuyla ilgili bazı mesleklerin benzer kitaplar yayınlamasının yapılan bu çalışma ve çabaların yararlı olduğunu göstermesi açısından memnunluk vericidir.

Kitabın basılmasını üstlenen Ankara Nobel Kitabevine ve yayına hazırlama dü- zenlemesini yapan Cenk Akay Beye teşekkür ederim.

 

 

Prof. Dr. Meral AKSOY İstanbul, 2020

Kitap Detay Bilgileri
ISBN9786057578822
Basım Yılı2020
Baskı sayısı6
Kitap DiliTürkçe
Yazar EditörProf. Dr. Meral Aksoy
Ebat (cm)16*24 karton kapak renkli kuşe
YayıneviAnkara Nobel Tıp Kitabevi

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • 85,00TL

Lütfen Dikkat!

Tüm siparişleriz; stok imkanlarımıza bağlı olarak mümkünse 16:00'a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün değilse en geç 3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir. Yabancı yayınlar için yurtdışı sipariş gerektiğinden temin süresi 2-3 ay arasındadır. 

Etiketler: Beslenme Biyokimyası, 9786057578822, ankara nobel tıp kitabevleri