Alerjik Deri Hastalıklarında Tanı Testleri

Alerjik Deri Hastalıklarında Tanı Testleri

Bu kitap, alerjiyle uğraşan, deri alerji testlerini uygulayan ve test sonuçlarını yorumlayarak tedavi düzenleyen doktorlara yöneliktir.

Tip I duyarlanmalarla ilişkili olabilen ürtiker, atopik dermatit ve Tip IV duyarlanmalarla ilişkili alerjik kontakt dermatit, ilaç erüpsiyonları gibi hastalıklar, alerjik deri hastalıkları kapsamında değerlendirilen dermatozların başında gelir. Kitapta bu hastalıklara ana hatlarıyla değinilmekte ve uygun deri testleriyle tanıya nasıl varılacağı örneklerle anlatılmaktadır.

Alerjik deri hastalıkları tanısındayeri olan iki önemli alerji testinden "Delme Testi" alerjiyle uğraşan bütün branşları ilgilendirmekte, "Yama Testi" ise dermatolojiye özgü bir tanı testi olarak dikkati çekmektedir. Alerji testlerine yönelik eğitim, alerji testlerinin teknik açıdan doğru uygulanması ve değerlendirilmesini öğrenmekten çok daha fazlasını kapsamaktadır. Bu eğitimi almış doktorlar, kendi branşlarını ilgilendiren konularda testin gerekli olup olmadığına karar verebilir, test sonuçlarının klinikle ilişkisini yorumlayıp pozitif bulunan test maddelerinin alerjiye yol açıp açmadığını belirleyebilir ve gerekli durumlarda hukuksal yönden bilirkişilik görevini de üstlenebilir.

Asistanlığım sırasında 10 ay süreyle Almanya'nın Münster Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Kliniği Alerji Biriminde burslu doktor olarak çalıştım. Sonraki yıllarda, Anabilim Dalımızda kurulan Dermatoalerji Birimi tarafından, Türkiye'de alerjik deri hastalıkları tanısına yönelik testlerin uygulanması, değerlendirilmesi ve sonuçlarının yorumlanması konusundaki bilgi, tutum ve becerilerin geliştirilmesine katkıda bulunabilmek amacıyla düzenlenen eğitim kurslarında kurs eğitmeni olarak görev aldım. Aynı dönemlerde, bu konuyu ayrıntılı olarak içeren bu kitabın hazırlıklarına da başladım.

"Alerjik Deri Hastalıklarında Tanı Testleri" başlıklı bu kitap, genel olarak tıpla bütünleşmiş olduğuna inandığım matematiksel düşünce, sanatsal yaklaşım ve diyagnostik dedektiflik ruhunu okurlarına yansıtabilmeyi hedefliyor, içerdiği teorik ve pratik bilgilerle basamaklı olgu çözümlemeleri ışığında, olguya göre anamnez alma ve klinik ipuçlarını görebilmenin, iz sürerek sonuca ulaşmanın ve hastalarınıza faydalı olmanın keyfini siz değerli meslektaşlarıma yaşatabilmesini dilerim.

Kitap Detay Bilgileri
ISBN9786053351269
Basım Yılı2015
Sayfa Sayısı864
Kitap DiliTürkçe
Yazar EditörProf. Dr. Esen Özkaya

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • 400,00TL

Lütfen Dikkat!

Tüm siparişleriz; stok imkanlarımıza bağlı olarak mümkünse 16:00'a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün değilse en geç 3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir. Yabancı yayınlar için yurtdışı sipariş gerektiğinden temin süresi 2-3 ay arasındadır. 

Etiketler: Alerjik Deri Hastalıklarında Tanı Testleri, Prof. Dr. Esen Özkaya, Nobel Tıp Kitabevleri, 9786053351269, alerji, deri hastalıkları, dermatoloji