Tıbbi Beslenme Tedavisinde Güncel Uygulamalar - 2 Vejetaryen Beslenmesi

Tıbbi Beslenme Tedavisinde Güncel Uygulamalar - 2 Vejetaryen Beslenmesi

Vejetaryen beslenme, son yıllarda oldukça popüler olan bir beslenme düzenidir. Bu diyetlerin tercih edilmesini başlıca nedenleri arasında, bireylerin sağlık durumlarına, çevreye ve hayvanların öldürülmesine olan hassasiyetleri; ekonomik nedenler, dünyadaki açlık sorunları ve dini inançlar yer almaktadır.

Vejetaryen beslenme düzeninde diyetten kırmızı, beyaz et ve ürünlerinin tümüyle çıkarılması esastır. Ancak vejetaryen diyet türleri oldukça çeşitlilik göstermektedir. Laktoova vejetaryenler süt ve süt ürünleri ile yumurtayı tüketirlerken; veganlar etlerin yanı sıra hayvansal kaynaklardan elde edilen tüm ürünleri diyetlerinden çıkartırlar. Bu iki vejetaryen beslenme düzeni en yaygın olan vejetaryen diyet türleridir. Her iki diyet arasında tüketilen besinlerin türü ve çeşitliliği anlamında farklılıklar bulunmaktadır. Bu nedenle, özellikle diyetin sıkı bir şekilde kısıtlandığı beslenme düzenlerinde bazı besin ögelerinin yetersizliği görülebilmektedir. Bu durumun uzun süre devam etmesi kişi sağlığının korunmasını güçleştiren bir etmendir. Bu bireylere uygun beslenme alışkanlıkları kazandırılmadığı takdirde hayvansal kaynaklı besinlerin tüketiminin sınırlandırılması sonucu özellikle protein, kalsiyum, demir, çinko, B¹² vitamini ve D vitamini gibi besin öğelerini yetersizliği görülebilir.

Hazırlanan bu kılavuzun diyetisyen ve sağlık profesyonellerine danışanlarına yönelik verecekleri önerilerde yaralı olacağını umuyoruz.


Kitap Detay Bilgileri
ISBN9786059215046
Basım Yılı2016
Baskı sayısı2
Sayfa Sayısı126
Kitap DiliTürkçe
Yazar EditörDoç. Dr. GAMZE AKBULUT
Ebat (cm)16*24 karton kapak renkli kuşe
YayıneviAnkara Nobel Tıp Kitabevi

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • 35,00TL

Lütfen Dikkat!

Tüm siparişleriz; stok imkanlarımıza bağlı olarak mümkünse 16:00'a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün değilse en geç 3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir. Yabancı yayınlar için yurtdışı sipariş gerektiğinden temin süresi 2-3 ay arasındadır. 

Etiketler: Ankara Nobel Tıp Kitabevi, 9786059215046, Tıbbi Beslenme Tedavisinde Güncel Uygulamaları 2 Vejetaryen Beslenmesi, Tıbbi Beslenme Tedavisinde Güncel Uygulamaları 2, Vejetaryen Beslenmesi, Tıbbi Beslenme Tedavisinde Güncel Uygula 2, ankara nobel tıp, Tıbbi Beslenme Tedavisinde Güncel Uygula 2 ankara nobel tıp, Vejetaryen Beslenmesi, Sağlık kitapları, sağlık, tıp, tıp kitapları, İngilizce tıp kitapları, english medical books, ankara nobel tıp, izmir nobel tıp, krc başkent tıp, alisverisegel.com, yayinevinden.com, izmirnobel.com, krcbaskent.com, ankaranobel.com, nobeltipkitaplari.com, istanbulnobel.com, İstanbul Nobel Tıp Kitapları