Temel Ebelik Uygulamaları Rehberler ve Değerlendirme

Temel Ebelik Uygulamaları Rehberler ve Değerlendirme
Ebelik, kuramsal ve uygulamalı bir eğitimle bilgi ve ahlaki değerler üzerine temellendirilmiş bilim ve sanattan oluşan profesyonel bir meslektir. Ebeler, toplumların gelişimineyaşama sağlıklı başlanmasına, anne ve bebek sağlığı göstergelerinin iyileştirilmesine, sağlığın koruması ve geliştirilmesine hizmet ederek katkıda bulunurlar. Türkiye’de ebelik mesleği, öğretmenlik ve hemşirelik ile birlikte, eğitim yolu ile edinilen ilk kadın mesleklerinden birisi olmuştur. Ancak, ebeliğin lisans ve lisansüstü eğitim düzeylerine çıkarılmasındaki gecikme profesyonel bir meslek olma yolundaki gelişmelerini geciktirmiştir. Son yıllarda ebelik eğitimi, profesyonel bilim ve sanatı ile hızlı gelişme süreci içindedir.
Ebelik mesleğinin temel çalışma alanı kadın ve anne-bebek sağlığı olmakla birlikte, ebeler bütüncül yaklaşım ile tüm aile ve topluma hizmet sunarlar. Ebeler başlıca koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında anne ve bebek sağlının yanında toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi için çalışmaktadırlar. Ebeler, bu hizmetleri sıklıkla eğitici ve danışman rolleri ile yerine getirmektedirler.
Kadın ve çocuklar gebelik, doğum, büyüme ve gelişme süreçlerinde bazı fizyolojik özelliklerinden dolayı hastalanma ve ölüm riski ile karşılaşabilmektedir. Ebeler, bu dönemlerdeki yüksek risk faktörlerini tanımlayarak ve yöneterek kadın ve çocukların sağlığını koruyabilir ve geliştirebilirler. Doğum yapan kadına yardım etme, ebelerin en kritik ve temel görevlerinden biridir. Bu dönemde ebeler, en güzel anlara ortaklık etmenin yanında, anne-bebek kaybı, ya da erken doğum ve anomalili bebeğe sahip olma gibi çok kritik durumlarda da ailenin yanında bulunma ve onlara destek olma konumundadırlar.
Tüm bu durumlar ebelik eğitiminin ulusal ve uluslararası üst düzey standartlara göre yapılamasını gerektirmektedir.
Bu kitap öğrenci ebelerin eğitimine yardımcı olması amacı ile hazırlanmıştır. Kitap ayrıca, çalışan ebeler, hemşireler ve öğrenci hemşirelerin de yararlanabileceği niteliktedir. Kitabın yazılması fikrini ortaya koyan ve özveri ile çalışan tüm yazarlarımıza, yazarlarımıza destek olan diğer bireylere ve Ankara Nobel Tıp Kitabevlerine teşekkürlerimizi sunar, öğrencilere, eğitimcilere ve bu alanda çalışan tüm meslektaşlarımıza yararlı olmasını diler, saygılar sunarız.
Prof. Dr. Zekiye KARAÇAM, Doç. Dr. Ayden ÇOBAN, Doç. Dr. Ayten TAŞPINAR
Kitap Detay Bilgileri
ISBN9786059215510
Basım Yılı2018
Baskı sayısı1.Baskı
Sayfa Sayısı361.Sayfa
Kitap DiliTürkçe
Yazar EditörProf. Dr. Zekiye KARAÇAM Doç. Dr. Ayden ÇOBAN Doç. Dr. Ayten TAŞPINAR
Ebat (cm)16*24 karton kapak renkli kuşe
YayıneviAnkara NOBEL Tıp Kitabevi

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • 75,00TL

Lütfen Dikkat!

Tüm siparişleriz; stok imkanlarımıza bağlı olarak mümkünse 16:00'a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün değilse en geç 3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir. Yabancı yayınlar için yurtdışı sipariş gerektiğinden temin süresi 2-3 ay arasındadır. 

Etiketler: Temel Ebelik Uygulamaları Rehberler ve Değerlendirme, Ankara Nobel Tıp Kitabevi, izmir nobel tıp kitabevleri, krc başkent kitabevi, istanbul nobel kitabevleri, Zekiye KARAÇAM, Ayden ÇOBAN, Ayten TAŞPINAR, 9786059215510, ebe, ebelik, kadın doğum, hemşire