Hemşirelikte Duygusal Habitus

Hemşirelikte Duygusal Habitus

Hasta hemşire ilişkisi, öğrencilik yıllarımdan itibaren merakımın odak noktası olmuştur. Bu süreç nasıl gelişir, hasta ve hemşire bu süreçten nasıl etkilenir, hemşire bu süreci nasıl yönetebilir sorularına yanıtlar bulmak, merakımı azaltmak şöyle dursun daha da arttırmıştır. Çünkü yeni bir yanıt, yeni bir sorunun zihnimde belirmesini sağlamıştır. Zihnimdeki bu soru ve peşi sıra dizilen yanıtlar akademik yaşantımın da şekillenmesine yön vermiştir. 

Her insanın kendine göre bir çalışma yolu, kendine göre bir iş yapma biçimi olduğunu belirtmek için söylenen “her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır” atasözü ile bir yetenek ya da mesleğe sahip bireylerin yetenek ya da mesleklerini sergilerlerken eğilimlerinin, yatkınlıklarının farklılaşabileceği toplumun gözünden kaçmamıştır. Bu farklılaşma benim de gözünden kaçmadı. Bu nedenle, akademik çalışmalarımın ana teması hemşire kimliği oluşumunu hemşire kişilik özelliklerinin, alışkanlıklarının, eğilimlerinin, yatkınlıklarının ve deneyimlerinin nasıl etkilediği olmuştur. 

Bu bağlamda, bireysel farklılaşmaların dışında merkezde kalan o çekirdek hemşire kimliği nedir, neleri kapsar, hemşire tutum ve davranışlarını nasıl etkiler. Sonuçta, dinamik bir süreçte gelişen hemşire kimliği hasta hemşire ilişkisini nasıl etkiler bu şekilde devan eden sorularımı beni tatmin edecek şekilde yanıtlayan kuramcılar Arlie Russell Hochschild ve Pierre Bourdieu olmuştur. Kuramcılara ait (sırasıyla) duygusal emek ve habitus kavramları duygusal habitus şeklinde kavramsallaştırılmıştır.

Duygusal habitus kavramının sorularıma verdiği yanıt şöyledir; habitus, benzer kimliklerdeki bireylerle paylaşılan özellikleri belirtir ve bir grubun üyelerini eylemleri paylaşabilmek için yatkınlaştırır. Hemşirelerin habitusu, günlük çalışmalarında hastalar ve iş arkadaşları ile bağlantılı bir şekilde algılama, düşünme, konuşma ve davranmayı yansıtır. Hemşirelerin hasta gereksinimlerini empatik düzeyde anlamaları, hastaların gereksinimlerine yanıt verebilme yeteneklerine bir temel oluşturur. Bu yetenek, bizim duygusal habitus olarak tanımladığımız şeyi yansıtır.

Sorularımı yanıtlamama yardımcı olan bu kavramı doktora tez çalışmamda derinlemesine araştırmamı ve okumamı sağlayan danışma hocam Prof. Dr.. Fatma Öz ile irdelememiz bizi keyifli bir yolculuğa çıkarmıştır. Bu yolculukta Doç. Dr. Ebru Çıtak Akgün ve Doç. Dr. Duygu Hiçdurmaz bana desteklerini sunmuştur. Hocam, danışmanım Prof. Dr. Fatma Öz’le bu yolculukta elde ettiğimiz bilgi ve deneyimleri sizlerle paylaşma için kitapta hemşirelikte duygusal habitusu tanımlamaya ve açıklamaya çalıştık. Umarız bu kitap sizlerin de zihinlerinizdeki soruları yanıtlamanızda yardımcı olur. Kitabın basım sürecinde bize deste olan herkese teşekkür ederiz. 

                                                            Doç. Dr. Bahanur MALAK AKGÜN

Kitap Detay Bilgileri
ISBN9786059215435
Basım Yılı2017
Baskı sayısı1
Sayfa Sayısı58
Kitap DiliTürkçe
Yazar EditörYard. Doç. Dr. Bahanur Malak Akgün – Prof. Dr. Fatma Öz
Ebat (cm)16*24 karton kapak 1. hamur
YayıneviAnkara Nobel Tıp Kitabevi

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • 15,00TL

Lütfen Dikkat!

Tüm siparişleriz; stok imkanlarımıza bağlı olarak mümkünse 16:00'a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün değilse en geç 3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir. Yabancı yayınlar için yurtdışı sipariş gerektiğinden temin süresi 2-3 ay arasındadır. 

Etiketler: Hemşirelikte Duygusal Habitus, Bahanur Malak Akgün, Fatma Öz, 9786059215435, Ankara Nobel Tıp Kitabevi, hemşirelik, hemşire, habitus